Реакција од Белград

Дачиќ за изјавите на Заев: Не ја прогласувајте бугарската окупација за администрација

Зоран Заев не е политички наивен и знае дека неговите неодамнешни изјави за Бугарија не се точни, вели претседателот на српското Собрание, Ивица Дачиќ.

Дачиќ во емисија на српската ТВ Пинк изјави дека на Заев му треба согласност на официјална Софија за да започне преговори за членство во ЕУ, но второто прашање е до каде ќе оди Заев.

Дачиќ реагираше на изјавата на македонскиот премиер Заев дека Југославија ги држела разделени Македонија и Бугарија и дека во Македонија имало бугарска администрација за време на Втората светска војна.

„Не ја прогласувајте бугарската окупација за администрација. Бугарите беа на страната на нацистичката Германија на Хитлер, а ние на југот знаеме колку беа тешки бугарските злосторства. Тие (Македонија) со тоа плукаат по нивната антифашистичка борба. Еве, Југославија ја нема повеќе, што чекате. Ако толку многу сакале да се прегрнат, не би чекале до 2020 година “, рече Дачиќ.

Тој додаде дека не би сакал никој да помисли дека жали за Југославија, која, како што вели, ја сака, но изјави дека денот кога е создадена бил несреќен ден за српскиот народ.

 

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе