Реакција од Белград

Дачиќ за изјавите на Заев: Не ја прогласувајте бугарската окупација за администрација

Зоран Заев не е политички наивен и знае дека неговите неодамнешни изјави за Бугарија не се точни, вели претседателот на српското Собрание, Ивица Дачиќ.

Дачиќ во емисија на српската ТВ Пинк изјави дека на Заев му треба согласност на официјална Софија за да започне преговори за членство во ЕУ, но второто прашање е до каде ќе оди Заев.

Дачиќ реагираше на изјавата на македонскиот премиер Заев дека Југославија ги држела разделени Македонија и Бугарија и дека во Македонија имало бугарска администрација за време на Втората светска војна.

„Не ја прогласувајте бугарската окупација за администрација. Бугарите беа на страната на нацистичката Германија на Хитлер, а ние на југот знаеме колку беа тешки бугарските злосторства. Тие (Македонија) со тоа плукаат по нивната антифашистичка борба. Еве, Југославија ја нема повеќе, што чекате. Ако толку многу сакале да се прегрнат, не би чекале до 2020 година “, рече Дачиќ.

Тој додаде дека не би сакал никој да помисли дека жали за Југославија, која, како што вели, ја сака, но изјави дека денот кога е создадена бил несреќен ден за српскиот народ.

 

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе