Брифинг на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Бугарија го нападна македонскиот идентитет, референдумот ќе биде наш голем тест, рече Мицкоски

Нападнат е македонскиот идентитет со Договорот за добрососедство со Бугарија. Тоа е отровно дрво што дава отровни плодови. Сѐ додека не се напушти договорот со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни измени, изјави денеска на брифинг со новинарите лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на опозициската партија. Тој најави дека утре во ДИК ќе бидат предадени 100-те потписи на иницијативата за собирање 150.000 потписи за распишување на референдум, кој според него, ќе биде најголем тест за македонскиот народ во поновата историја.

ВМРО-ДПМНЕ предлага референдумското прашање да гласи: Дали сте за напуштање на важноста на Законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија објавен во Службен весник бр. 12/2018 од 18 јануари 2018.

Според проценките на партијата, целата процедура околу собирање потписи и собраниска одлука за распишување на референдум и референдумот би требало да заврши на пролет наредната година.

За да има референдум треба да се соберат 150.000 потписи и да помине собраниската процедура, а за да биде референдумот одлучувачки треба да излезат најмалку 51 отсто од гласачкото тело или 910 илјади гласачи. 

Мицкоски е дециден дека ВМРО-ДПМНЕ не е против тоа Бугарите да бидат дел од Уставот, но потенцира дека договорот е асимилаторски и дека треба да се напушти.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ верува дека ќе нема опструкција во Собранието, но иницијативата ќе помине таму. За да успее референдумот тој апелира и бара поддршка за македонскиот народ од нивните соседи Албанци, Роми, Турци, Срби, Бошњаци... кои треба да излезат во одбрана на идентитетот на нивниот сосед - Македонецот. 

Доколку референдумот е успешен и треба да се напушти Договорот со Бугарија, Мицкоски рече дека може да се преговара за нов договор, но и дека преговорите со ЕУ може да продолжат.

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе