Софија

Бориславова: Позицијата на Бугарија за дијалогот со Македонија не се менува

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во Софија со бугарските власти ќе меѓу другото, ќе разговара за дијалогот на Бугарија со Македонија. Но не станува збор за забрзување на процедурата, туку за преговарачката процедура која ги зема предвид реалните резултати, изјави Лена Бориславова, шефица на кабинетот на бугарскиот премиер.

„Позицијата на Бугарија нема да се промени. Двете држави работат заеднички, дијалогот е подобрен и има реална желба за постигнување резултати од двете страни со цел да се расчистат натрупаните недоразбирања“, рече Бориславова.

Во изјавата по владината седница, вицепремиерката Корнелија Нинова потврди дека синоќа имало состанок на Коалицискиот совет на кој премиерот Кирил Петков информирал за средбата со премиерите на Македонија и на Романија.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе