За распределба на секторите во Град Скопје

Бектеши за изјавата на Ибрахими: ДУИ ветува проекти, а не директорски позиции

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција, коментирајќи ги изјавите на пратеникот Зекирија Ибрахими од Алтернатива за Албанците околу распределбата на секторите во Град Скопје, изјави дека Демократската унија за интеграција „ветува проекти, а не директорски позиции“.

„Околу изјавите на Ибрахими за распределбата на секторите во рамки на Град Скопје, доколку добие независната кандидатка, дека тие во тој случај имале некаков договор да раководат со ‘Комунална хигиена‘ и мислам ЈП ‘Паркови и зеленило‘, сакам да кажам дека ДУИ на изборите на 17 октомври излезе со програма за тоа што им нуди на граѓаните. Ние на граѓаните им нудиме програма, нудиме услови како да се подобри нивниот живот, а не дали одреден функционер од ДУИ би бил директор на некоја институција“, вели Бектеши.

Тој, изјавите на Ибрахими ги оцени како несериозни и, како што рече, тоа го утврдија и граѓаните на 17 октомври кога ДУИ во делот на листата на советници доби 26.000 гласови во однос на Алијансата за Албанците, за која, како што рече, не знае дали надминала 11.000 гласови „што би можело да биде резултат три спрема еден“.

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

повеќе

На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

повеќе