Амбасадорот Гир со осуда на насилствата: За такви сцени нема место во демократско општество

Евроамбасадорот Дејвид Гир утрово со објава на социјалните мрежи го осуди насилството што ескалираше на протестите против францускиот предлог пред Собранието и порача дека за такви сцени нема место во едно демократско општество.

„Ги осудувам синоќешните сцени на насилство против полицијата во Скопје, која ги извршуваше своите задачи. За такви сцени нема место во едно демократско општество. Повикувам на воздржаност, почит и одговорност“, напиша Гир.

На синоќешните протести кои почнаа пред Влада, па преку Министерството за надворешни работи завршија пред Собранието повредени беа 47 полицајци, од кои 11 потешко, а двајца се хоспитализирани на Клиниката за неврохирургија со сериозни повреди. Приведени беа 11 демонстранти.

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе