Амбасада на САД во Македонија: Груевски бараше средба со Бајден

Владата на Република Македонија барала премиерот Груевски денеска да се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден за да разговараат за спроведувањето на договорот од Пржино, за безбедносни како и за останати прашања од заеднички интерес, соопштија попладнево од амбасадата на САД во Македонија.

Премиерот Никола Груевски, кој е во посета на САД, нема да има средби во Стејт департментот. Тој веднаш по средбата со американскиот потпретседател Џо Бајден, ќе се врати во Македонија.

Средбата Груевски - Бајден ќе се одржи доцна вечерва, по македонско време. 

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе