Политика

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката, без разлика дали е оставка и прифаќање или, пак, неприфаќање, изјави премиерот Зоран Заев, во однос на одлуките за оставките на првите луѓе во здравството по пожарот во тетовската модуларна болница. 

23 Септември 2021 - 22:35

Почетокот на крајот на пандемијата е на повидок, треба да поддржиме нови идеи и иницијативи, а при соочување со сложените и меѓузависни проблеми на новото време ни треба посилно и подлабоко партнерство и солидарност. Тоа се дел од пораките што ги упати претседателот Стево Пендаровски, во обраќањето на генералната дебата од 76. сесија на Генералното собрание на ООН во Њујорк.

23 Септември 2021 - 21:07

Има ли крај на оваа самопонижување? Зоране, пријателе, збoруваш од позиција на премиер во име на сите нас, нѐ понижуваш сите, газиш по нашата историја и коските на нашите предци, реагира градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски по повод изјавите на претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, а поврзани со историските прашања и со бугарската фашистичка окупација.

23 Септември 2021 - 19:39

Скандалот што го предизвикаа тројца македонски дипломати, еден бизнисмен и двајца македонски државјани во Ерменија добива на интензитет откако МВР, МНР и ОЈО ГОКК упорно молчат и завлегуваат во свесно пропуштање на службени дејства кои биле и се должни да ги преземат. Во спротивно да си понесат одговорност, коментира професорката на Факултетот за безбедност Фросина Ременски.

23 Септември 2021 - 19:05

Повеќе од половината (51,9%) жители на скопската општина Карпош на локалните избори закажани за 17 октомври ќе излезат на гласање. Од анкетираните жители на Карпош,  28 отсто за градоначалник на општината би гласале за Стевче Јакимовски, 25% би гласале за кандидатот на СДСМ Душко Весковски, 13,8 отсто за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Оливер Зафировски и 8,5 отсто за Дарко Ристовски од Левица, покажа телефонското истражување кое во соработка со МКД.мк од 10 до 18 септември го спроведе агенцијата Прорисич. Ова беше период кога кога сѐ уште не беше затворена кандидатската листа, па граѓаните не беа прашани за кандидатот на ЛДП и ДОМ Христа Најданов.

23 Септември 2021 - 18:23

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска во Њујорк учествуваше на настанот по повод 30-годишнината од глобалната 16-дневна кампања против родово базирано насилство, што се одржува на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации. Домаќини на настанот се Центарот за женско глобално лидерство и Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА).

23 Септември 2021 - 17:52

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села прашан за став околу барањето за анкетна комисија за трагедијата во тетовската модуларна болница, истакна дека стојат зад секаква комисија која ќе работи за да излезе вистината на виделина и да има одговорност.

23 Септември 2021 - 15:09

Педесет нови млади лица ќе бидат вработени во центарот за грижа на корисници на „Филип Морис" кој од „Телеперформанс" од Атина се префрла во Скопје. Станува збор за модерен центар за корисничка поддршка во кој веќе работат 300 лица, а бројот на вработени ќе се зголеми за уште 50. Просечната плата е околу 700 евра што е над просекот во земјава.

23 Септември 2021 - 14:51

Драфт верзијата на законското решение за конфискација на имот, која предвидува одземање на имот вреден над 30 илјади евра за кој сопственикот нема докази за неговото потекло, има неколку дилеми кои треба да се расчистат преку дебата со стручни лица и институции од таа област. Вицепремиерот Љупчо Никоковски кој ја имаше формирано работната група за изработка на нов закон вели

23 Септември 2021 - 14:46

Со потпишување на Кодексот за фер и демократски избори, политичките партиите денеска се обврзаа на демократски изборeн процес во кој ќе се почитуваат основните човекови права и слободи, со цел постигнување транспарентни, инклузивни и отчетни избори.

23 Септември 2021 - 14:32

Претседателот на Собранието Талат Џафери како неуредна ја врати Предлог-одлуката поднесена од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за утврдување на факти и одговорност за пожарот во модуларната ковид-болница во Тетово. 

23 Септември 2021 - 14:00

Историјата на македонскиот народ не може да биде желботека на неписмените (ѓоа)политичари и мегдан за фалсификување. Улично насилство. Промена на националниот наратив во македонскиот образовен систем. Во Европа и во светот фашистичката власт или окупација има и етничка определба… Ова се само дел од реакциите по вчерашната изјава на Зоран Заев дека во македонските учебници ќе се брише бугарски пред фашистички окупатор. Ден пред тоа, бугарскиот претседател Румен Радев потсети на тоа дека Македонија треба да изврши промени во учебниците, по спомениците, во музеите…

23 Септември 2021 - 13:50

Се воздржувам од сите коментари се додека трае истрагата. Се надевам дека ќе ја прифатите оваа аргументација, не сакам никако да се сфати во некоја форма во која што не треба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање поврзано со пожарот во тетовската модуларна болница.

23 Септември 2021 - 13:09

Да им овозможиме непречен пристап до знаковниот јазик и услугите на знаковен јазик на сите наши глуви и наглуви сограѓани, порача претседателот Стево Пендаровски во видео пораката по повод Меѓународниот ден на знаковниот јазик.

23 Септември 2021 - 11:55

Бранислав Димитриевиќ бил еден од најблиските соработници во проектите на Левон Саркисјан, братот на поранешниот претседател на Ерменија, без кого не поминувал ниту еден поголем тендер, и кој исто така е во бегство. Во меѓувреме во МНР удираат по самарот (ветинг на двајца вработени од понизок ранг), додека триото „шверцери на луѓе од Ерменија" ужива заштита на некои високи државни функционери“, напиша денеска на својот фејсбук-профил пратеникот Антонијо Милошоски.

23 Септември 2021 - 11:00

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе