Политика

Денес ни е совршено јасно зошто пратеникот од СДСМ од Прилеп, Миле Талески излегува и го брани картелот Заеви, заради тоа што тој е во друштво со Кире Спиркоски - Чипсио и како второ заради тоа што тој лично учествуваше во поставувањето на Кире Спиркоски - Чипсио за командир на полициската станица во Прилеп, изјави денес  Петар Ристески, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

12 Април 2021 - 17:37

Владата денеска ја објави листата на лица кои се тековно ангажирани преку авторски договори за специфични задачи кои не може да се обезбедат од редот на вработените. Листата на професионални соработници, велат од Владата, потврдува дека нема „тајни хонорарци", туку транспарентно ангажирани стручни лица за извршување задачи за Владата преку кои институциите им служат на граѓаните.

12 Април 2021 - 17:32

Европската Комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши во Македонија, но потсетува дека редовно врши ревизија на критериумите за безвизен режим, јави дописничката на МИА од Брисел.

12 Април 2021 - 16:27

Ако некој го прекрши законот ќе си одговара, без разлика со кого е близок,со кого се дружел или со кого пиел кафе, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со обвинувањата од страна на опозицијата за евентуална вмешаност на негов братучет во запленетата дрога во вредност од 800 илјади евра при заедничката акција на МВР и на ДЕА .

12 Април 2021 - 15:03

Новинарот Павле Беловски беше избран за в.д. претседател на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) на Собранието кое се одржа во саботата. На Собранието кое за првпат се одржа онлајн Беловски едногласно беше избран за претседател на ССНМ каде го наследува Ѕвездан Георгиевски кој ја водеше организацијата во изминатите две и пол години.

12 Април 2021 - 14:55

По средбата со премиерот Зоран Заев на тема предлог-законот за државјанство, лидерите на Алијанса за Албаците и на Алтернатива Зијадин Села оценија дека за неколку денови е можен и заеднички текст на законот со што ќе се направи чекор напред кон демократските стандарди. Тие ги повикаа ВМРО-ДПМНЕ и Левица да ги повлечат амандманите на овој закон и понудија дека и Алијанса и Алтернатива ќе ги повлечат амандманите на пакетот економски закони.  

12 Април 2021 - 14:44

Направен е сериозен исчекор кон изнаоѓање решение за законот за државјанство, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со лидерите на коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива во Собранието, но не изнесе детали за договорот со албанската опозиција, вклучувајќи го и нивното барање да се издава државјанство со сведоци.

12 Април 2021 - 14:18

Аферата „Картел Заеви“ сѐ повеќе зема замав, а нарко картелот Заеви мора да биде разбиен и да заврши во затвор, повикува ВМРО-ДПМНЕ и бара одговори на прашањата за поврзаност на лица од семејството на премиерот во последната голема заплена на дрога. Од СДСМ реплицираат дека ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ги одбрани криминалците, но и дека се соочува со бескомпромисна битка на власта со организираниот криминал.

12 Април 2021 - 13:59

Пратеникот од ДУИ, Арбер Адеми на прес-конферецнија во Собранието ја демантираше Алијанса за Албанците и нејзиниот лидер Зијадин Села околу бројката на Албанци кои немаат македонско државјанство и излезе со податоци од 1991 до 2021 година.

12 Април 2021 - 12:14

Се сеќава ли уште некој дека во јуни 2018, по потпишувањето на Преспанскиот договор, македонското Министерство за надворешни работи објави упатство со кое новинарите беа љубезно замолени да употребуваат Македонци, а не северномакедонци, да употребуваат македонски, а не северномакедонски… Тогашниот министер за надворешни работи Никола Димитров гордо изјавуваше дека тие како министерство ќе реагираат на секое непочитување на ова упатство. Безмалку три години потоа се обвистинија сите предупредувања дека со новото име Северна Македонија природно на сите јазици ќе си дојде и „северномакедонско“ или „северномакедонци“.

12 Април 2021 - 11:03

Премиерот Зоран Заев денеска во 11 часот во Собранието ќе се сретне со претседателите на опозициските албански политички партии Зијадин Села и Африм Гаши во врска со прашањето за државјанство и одблокирање на работата на македонското Собрание. Лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села, за Радио слободна Европа ги потврди зборовите на премиерот Заев дека со сведоци нема да се добие државјанство, туку со некаков документ со кој ќе се потврди дека лицето живеело во Македонија.

12 Април 2021 - 07:55

Учесниците и поддржувачите на Шарената револуција денес ѝ даваат многу лоша оценка на Владата на Зоран Заев (2016-2020) за успешноста во застапувањето на идеалите на ШР во првиот мандат (дури 68% ѝ дале оцена еден или два на скала од 1 до 5). Анкетираните учесници и поддржувачи на ШР покажуваат највисок степен на незадоволство од Владата на Заев во справувањето со политичарите и олигарсите од „бомбите“ и од случајот „Рекет“.

12 Април 2021 - 07:29

Македонската Влада најостро ги демантира и отфрла како невистинити тврдењата на пратеникот Антонио Милошоски дека наводно „премиерот Заев и министерот Спасовски делеле македонски пасоши на терористи од ИСИС“.

11 Април 2021 - 15:58

Трајче Заев, братучедот на премиерот Зоран Заев, чие име го поврзува ВМРО-ДПМНЕ со заплената на марихуаната во вредност од 800 000 евра, на својот фејсбук профил наведува дека изнесените работи од опозициската партија не се точни.

11 Април 2021 - 14:14

Братучедите на премиерот Зоран Заев и главните протагонисти во бизнисот на фамилијата Заеви со канабисот, Трајче и Бобан Заеви, веќе три недели се во Дубаи, дознава МКД.мк. Тие засега од дистанца ги следат актуелните настани во Македонија, акцијата на американската агенција за борба против наркотици ДЕА и МВР со приведувањето на неколку лица замешани во шверцот на 200 килограми марихуана.

11 Април 2021 - 13:55

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе