СДСМ поднесе нови кривични пријави, овојпат против Груевски, Мијалков, Јанкуловска, Јанакиески, Протоѓер и Трајковски

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска  поднесе 3 кривични пријави против Никола Груевски, Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Мартин Протоѓер, како и против градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Љупчо Николовски,

Кривичните пријави се поднесени за различни кривични дела кои произлегуваат од содржината на досега објавените разговори. Настаните што се опфатени со кривичните пријави се прекршување на правила и прописи при апсењето на Љубе Бошкоски, незаконско уривање на објектот Космос и договарањето за бркање од работа на политички неистомисленици по парламентарните избори 2011 година, изјави Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе