ПОЧНАА СРЕДБИТЕ

Откако ги ислуша Ахмети и Тачи, Хан на одвоени разговори со Груевски и Заев

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во претпладневните часови во ЕУ Инфо центарот имаше средба со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи. Моментално Хан се наоѓа во Пржино каде се најавени одделни разговори со првите луѓе на двете најголеми политички партии - Никола Груевски и Зоран Заев, а потоа од 17 часот сите лидери ќе седнат на заедничка маса. 

Откако излезе од ЕУ Инфо центарот, еврокомесарот Хан беше пречекан и испратен накај Пржино со голем транспарент „Нема правда, нема мир“.

По вчерашната посета на Нуланд, нови насоки, предлози и решенија за излез од политичката криза ќе се бараат во резиденцијата на Аиво Орав. Токму таму по маратонската средба на 2 јуни „падна“ и првиот договор за нови избори во април. Можноста за предвремени избори неодамна ја отфрли социјамократот Заев кој излезе од преговарачкиот процес со Груевски. Засега не се знае дали ваквите преговори ќе продолжат, во која форма и дали ќе бидат задржани сите точки од 2 јуни.

Исходот од лидерската средба доцна попладне по 18,30 часот се очекува да го објави самиот Хан, а во меѓувреме на разговорите треба да им се приклучат и Ховит, Вајгел и Кукан. 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе