ПРЕГОВОРИ ЗА ВЛАДИНА КОАЛИЦИЈА

ДУИ да присуствува на инаугурацијата на Иванов ако сака договор со ВМРО-ДПМНЕ за нова влада

Почетните разговори за новата влада меѓу претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ на маса, освен условите на ДУИ, го стави и условот на партијата на Никола Груевски за присуството на пратениците на ДУИ на инаугурацијата на претседателот Ѓорге Иванов во Собраноето на Република Македонија.

Неуспехот на проектот на ДУИ за консензуален претседател беше причина за предвремените парламентарни избори и за бојкотоТ на приврзаниците на ДУИ на гласањето на претседателските избори. По завршувањето на изборите претставници на ДУИ неколкупати изјавија дека нема да ја признаат институцијата претседател.

Инаугуративната седница треба да се одржи веќе на 12 мај, кога и формално на Иванов му истекува првиот претседателски мандат.

Се уште не се знае каде ќе бидат тогаш пратениците на ДУИ – во или надвор од собраниската сала. Присуството на 19 пратеници на ДУИ на инаугуративната седница може да се толкува како чин на признавање на институцијата претседател, што е еден услов за успех во договорот за владина коалиција.

Конститутивната собраниска седница најверојатно ќе се одржи во сабота на 10 мај. 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе