КЛИК ПЛУС НА ТВ 21

Беса не сака да биде партнер во влада со луѓе што се под истрага на СЈО

Нема да учествуваме во влада со луѓе што се под истрага на СЈО. Ова го кажавме и порано, јас повторувам и сега. СЈО треба да ги процесира сите случаи за оние што се осомничени дека сториле кривични дела, рече Биљал Касами, претседателот на Беса, во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Вчера Касами и мандатарот Зоран Заев имале средба на која не се договориле прво да се состави владината програма, по што партијата би одлучила дали ќе учествува во владата.

„Политичките барања на партијата ќе се реализираат во рамките на Уставот на Република Македонија. Тие се однесуваат на унапредување на правата на граѓаните. Ова имплицира редефинирање на Македонија”, рече Касами.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе