Анкета на ТВ Телма: СДСМ станува најпопуларна партија меѓу Албанците

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија станува најпопуларната партија меѓу Албанците, покажуваат резултатите од последната анкета на ТВ Телма. 

На прашањето „доколку утре се одржат парламентарни избори за која партија би гласале“, 20,4 отсто од анкетираните Албанци во Македонија, одговориле дека би гласале за СДСМ. За ДУИ би гласале 14 отсто, за БЕСА 15%, за ДПА 10% и за Алијансата за Албанците 6 проценти од албанските гласачи, покажуваат резултатите од анкетата на ТВ Телма и МЦМС.

Оваа телефонска анкета е спроведена од М Проект, на репрезентативен примерок од 1.000 испитаници од 4 до 10 февруари.

Се проценува дека на предвремените парламентарни избори одржани лани на 11 декември, СДСМ освои околу 60.000 гласа од албанското гласачко тело во Македонија. 

Реформи во образованието секако дека се потребни, но тие треба да се базираат на цврсти докази поткрепени со позитивни резултати за напредок.

повеќе

Кога ќе се каже Западна Европа, во Македонија се мисли дека се работи за место каде што царува сознанието.

повеќе

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе