Партии

„Потенцираме дека годишната програма на Министерството за култура е донесена согласно Законските прописи во нашата држава. СДСМ е партија која зад себе нема оставено ниту еден значаен проект од областа на културата, и затоа се прашуваме со кој кредибилитет, претставниците на оваа партија ги коментираат програмите на Министерството за култура", стои во реакцијата на министерството на денешната прес-коференција на Алаѓозовски од СДСМ.

21 Јануари 2017 - 18:59

Никола Груевски ќе мора да се помири дека е соочен со правдата и дека „за сите злодела врз граѓаните ќе има одговорност", стои во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конференција на Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

21 Јануари 2017 - 18:04

„Институциите во Република Македонија и општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ изминативе недели навремено интервенираа и ги чистеа патиштата, коловозите и тротоарите, дека и понатаму ќе продолжат да работи за доброто на граѓаните“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавите на Благој Бочварски кој соопшти дека многу села во Македонија од негрижа на властите се завеани и отсечени.

21 Јануари 2017 - 16:51

„Програмата со потпис на министерката Канчевска Милеска претставува нејзина лична одмазда кон сите уметници, автори, интелектуалци, институции и организации кои ја критикуваат работата на Министерството за култура или учествуваа во граѓанските протести", изјави денеска Роберт Алаѓозовски, претседател на комисијата за култура од СДСМ.

21 Јануари 2017 - 16:32

„Катица Јанева знаеше дека има премногу докази кои ја потврдуваат вината на Заев и Верушевски. Затоа Катица Јанева одлучи да му помогне на својот штитеник и да го спаси од одговорност. Доколку и Заев и Верушевски и Јанева беа убедени дека злосторничкото здружение одговорно за "Пуч" е невино, ќе оставеа тоа да се докаже во судска постапка", соопшти денеска Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ.

21 Јануари 2017 - 16:14

„Ги повикуваме централната и општинските власти сериозно да ја сфатат својата одговорност и да им овозможат на жителите на отсечените населени места да се поврзат со светот. Во 21 век недозволиво е да има завеани села и градови, во услови кога ниту врнеше снег со денови, ниту пак се работи за населени места на огромни недостапни височини", изјави денеска Благој Бочварски, претседател на Комисија за транспорт и врски од СДСМ.

21 Јануари 2017 - 15:59

Од партијата ДОМ на денешната прес-конференција побараа градот Скопје да овозможи бесплатен јавен превоз за граѓаните како една од итните мерки за намалување на загадувањето на воздухот.

21 Јануари 2017 - 12:52

„Неодговорното однесување на Тодоров покажува дека власта во заминување не се грижи за граѓаните, туку само за тендерите преку кои 10 години се богатат, осиромашувајќи ги луѓето", соопштија денеска од СДСМ. Тие обвинија дека според официјалниот документ за набавка за вакцини, за вакцина која чини 171 денар, здравствените власти ја продавале по 400 денари, со што како што обвинуваат од СДСМ, на грбот на граѓаните заработиле 5.000.000 денари.

20 Јануари 2017 - 16:46

„Согласно со програмата Реално во следниот мандат до 2020-та година, Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми пензиите на 10,25% и тоа 5% со исплатата на пензијата во септември 2018-та година и 5% со исплатата на пензиите во септември 2020-та година", изјави на денешната прес-конференција Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ.

20 Јануари 2017 - 15:29

Заев сака да не ја плати и казната за поразот на избори и да ја поднесе оставката која им ја вети на своите членови ако загуби на избори. Заев и СДСМ се поразени, но тој како и стопати досега повторно бега од своите зборови и ветувања, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

20 Јануари 2017 - 13:52

Криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ мора да се помири со фактот дека правдата доаѓа по своето и одговорност за сите злодела врз граѓаните и државата ќе има. Никола Груевски од позиција на поранешен премиер е фатен во безобразно измислување жолти комбиња, тактички опреми, клонирани станици, странски служби, само за да се обиде да се спаси себе си и неговиот братучед Сашо Мијалков за скандалот со нелегалното прислушување, соопшти СДСМ.

20 Јануари 2017 - 13:23

„Ќе воведеме нов пристап во казнената политика и ќе ги намалиме огромните извршителски, адвокатски и нотарски трошоци на граѓаните, нема да има каква било казна, без претходна опомена, а ќе воведеме и јавен регистар на инспекциски контроли во фирмите", соопштија денеска од СДСМ.

20 Јануари 2017 - 12:54

„Крајно време е сите заеднички да ставиме крај на филозфијата ,,после нас потоп". Време е на одговорност на сите кои не доведоа до оваа ситуација. Во ситуација кога изборот на Влада на РМ е ставен под знак прашалник и кога сме под сериозна закана за разнебитување на државава ги повикуваме избраните пратеници во Собранието на Република Македонија да се ослободат од партиските стеги и хипотеки, од својата политичка и етничка припадност и да дадат поддршка на идна надпартиска извршна власт во која нема да има место за осомничени и обвинети функцинери", соопштија денеска од ФРОДЕМ.

20 Јануари 2017 - 11:46

Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ ја оцени како скандалозна, срамна и политичка одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да го повлече обвинението за случајот „Пуч". Во контекст на преговорите за формирање влада, на седницата ИК ја реафирмираше поддршката за лидерот на партијата Никола Груевски да продолжи со активностите во таа насока бидејќи, како што истакнуваат, волјата на граѓаните е императив.

20 Јануари 2017 - 10:51

На првата средба на лидерско ниво помеѓу претседателот на ДУИ Али Ахмети и претседателот на СДСМ Заев по предвремените парламентарни избори одржани лани на 11 декември, било начелно разговарано за ставовите што двете страни ги застапуваат во овој период, без навлегување во детали или разговори за одделни конкретни прашања, соопштија по средбата ДУИ и СДСМ во еднакви одделни соопштенија.

19 Јануари 2017 - 17:39

Социјалните медиуми се алатка која овозможува двонасочна комуникација. Тоа е нивната предност,

повеќе

Според моето мислење, нестабилноста ќе биде многу веројатна во Македонија ако Никола Груевски успее да ја поврати моќта, вели Дејвид Б. Канин, бивш разузнавачки аналитичар на ЦИА.

повеќе

Со секој изминат ден Македонија има сè помал број жители: и апсолутно (службената статистика тоа не го покажува) и релативно, во однос на светската популација, што воопшто не може да се сокрие. 

повеќе