Епидемиолошка состојба

Заразата во пораст, нови 163 случаи на ковид-19, две лица починаа

Од направени 992 тестови во последните 24 часа регистрирани се 163 нови позитивни случаи на ковид-19, од кои 24 лица по вторпат се заразиле со вирусот. Две лица починале на 5 јуни, а се заведени според регистерот Мој термин. Бројот на активни случаи на болеста во моментов изнесува 800 лица.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа новите случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 85, Охрид – 15, Битола – 12, Прилеп и Велес – по 9, Куманово – 8, Струмица – 4, Тетово, Кавадарци и Штип – по 3, Кочани, Струга, Делчево и Виница – по 2, Гостивар, Радовиш, Пробиштип и Богданци – по 1.

Регистрирани сe 110 оздравени пациенти од: Скопје – 67, Охрид – 13, Битола и Кавадарци – по 6, Куманово – 5, Струмица – 4, Штип – 3, Прилеп и Струга – по 2, Тетово и Велес – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (68 г и 73г), починати на 5 јуни во домашни услови.

Направени се 922 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-22, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-116, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-15, Биотек-16, Систина-21 лабораторија Лаор-4, Синлаб-0, Ремедика-5, Плодност-1, Генеа-2, Никоб Лаб-24, ВФВ Медикал-15, Ели МедикаПлус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 366.

Досега во земјата се направени вкупно 2.081.796 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 314.018, бројот на оздравени пациенти е 303.893, на починати е 9.325, а бројот на активни случаи изнесува 800.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 148.252, Активни 467
Куманово 16.747, Активни 25
Битола 15.804, Активни 49
Прилеп 14.264, Активни 30
Тетово 13.525, Активни 28
Кавадарци 10.743, Активни 28
Велес 9.833, Активни 23
Гостивар 9.626, Активни 10
Охрид 9.012, Активни 46
Штип 8.109, Активни 14
Струмица 8.102, Активни 14
Кичево 5.665, Активни 7
Кочани 5.119, Активни 16
Струга 4.740, Активни 5
Гевгелија 4.427, Активни 1
Неготино 3.711, Активни 11
Ресен 2.760, Активни 5
Свети Николе 2.641, Активни 1
Радовиш 2.534, Активни 3
Крива Паланка 2.421, Активни 2
Делчево 1.989, Активни 3
Берово 1.693, Активни 1
Дебар 1.682, Активни 1
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.398, Активни 2
Пробиштип 1.270, Активни 2
Богданци 1.025, Активни 3
Кратово 969, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе