Од направени 1.869 тестирања

За три дена 520 нови случаи на ковид-19, пријавени четворица починати

Во изминатите три дена направени се 1.869 тестови, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 од кои 137 се реинфекции. Оздравени се 463 пациенти, а за овие три дена нема пријавено починати лица. Дополнително се пријавени 4 лица кои починале во претходен период.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 314, Битола – 35, Тетово – 23, Куманово – 20, Велес - 16, Прилеп, Кавадарци и Штип – по 15, Охрид – 14, Гостивар – 11, Струмица – 9, Неготино - 6, Кичево и Гевгелија – по 4, Струга, Валандово и Пробиштип – по 3, Крива Паланка, Богданци и Кратово – по 2, Кочани, Ресен, Свети Николе и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 463 оздравени пациенти од кои од Скопје – 244, Битола – 40, Куманово – 33, Охрид – 32, Тетово – 19, Велес – 17,  Прилеп и Кавадарци по 15, Штип – 12, Струмица – 6, Гостивар и Кичево по 5, Делчево – 3, Кочани, Струга, Радовиш, Крива Паланка и Крушево по 2, а од Неготино, Свети Николе, Берово, Дебар, Пробиштип, Богданци и  Демир Хисар по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (08-10.07.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани четири починати лица: 2 лица од Скопје (67г и 83г) и по едно лице од Охрид (80г) и Тетово (69г). Од пријавените починати лицa две се починати во болнички услови, а две во домашни услови. Починатите се пријавени во период од 28.06.2022 до 07.07.2022.

Направените 1.869 тестови се преку: ИЈЗ-219, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-25, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–119, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-62, Биотек-104, Систина-74, лабораторија Лаор-7, Синлаб-4, Ремедика-17, Плодност-20, Генеа-15, Никоб Лаб-108, ВФВ Медикал-38, Ели МедикаПлус-20, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 801.

Досега во земјата се направени вкупно 2.090.703 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 316.219, бројот на оздравени пациенти е 305.239, на починати е 9.335, а бројот на активни случаи изнесува 1.645

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      149.518, Активни   925

Куманово    16.869, Активни    87

Битола      15.948, Активни    106

Прилеп      14.331, Активни    51

Тетово      13.594, Активни    57

Кавадарци   10.823, Активни    60

Велес              9.907, Активни     50

Гостивар    9.671, Активни     36

Охрид             9.095, Активни     69

Штип              8.166, Активни     38

Струмица    8.139, Активни     29

Кичево      5.685, Активни     12

Кочани      5.142, Активни     20

Струга      4.755, Активни     10

Гевгелија   4.443, Активни     14

Неготино    3.726, Активни     14

Ресен             2.765, Активни     6

Свети Николе    2.644, Активни     2

Радовиш     2.545, Активни     12

Крива Паланка   2.427, Активни     7

Делчево     1.994, Активни     3

Берово      1.693, Активни     0

Дебар             1.686, Активни     3

Валандово   1.496, Активни     8

Виница      1.399, Активни     1

Пробиштип   1.281, Активни     10

Богданци    1.028, Активни     4

Кратово     974, Активни      5

Крушево     933, Активни      0

Демир Хисар 839, Активни      2

Македонски Брод   744, Активни      2

Демир Капија      595, Активни      1

Македонска Каменица   525, Активни      0

Пехчево     486, Активни      0

Дојран      353, Активни      1

 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе