Направени се 1.483 тестирања

За 24 часа починаа уште 9 лица од ковид-19, регистрирани 172 нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 1.483 тестирања, а регистрирани се 172 нови случаи на ковид-19, од кои 107 се во Скопје. Оздравени се 381 пациент, а починаа 9 лица на возраст од 61 до 85 години, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 107, Охрид – 11, Битола – 8, Кавадарци и Штип по 6, Велес и Струга по 5, Струмица – 4, Свети Николе и Кратово по 3, Прилеп, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип по 2 и во Куманово, Кочани, Неготино, Ресен, Богданци и Демир Капија по 1.

Регистрирани се 381 оздравен пациент и тоа од: Скопје – 145, Битола – 42, Куманово – 30, Штип – 22, Кавадараци – 21, Велес – 20, Кочани – 18, Крива Паланка – 15, Прилеп – 12, Тетово – 10, Кичево и Берово по 8, Свети Николе и Неготино по 5, Кратово и Делчево по 4, Охрид, Богданци и Радовиш по 3, а од Пробиштип, Ресен и Македонски Брод по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 4 починати лица од Скопје (61г, 71г, 72г и 75г) и по едно починато лице од Битола (65г), Берово (63г), Струга (85г), Струмица (65г) и Македонска Каменица (76г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направените 1.483 тестови се преку: ИЈЗ-37, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–133, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-48, Биотек-100, Систина-46, лабораторија Лаор-0, Синлаб-5, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-157, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-18, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 830. Досега во земјата се направени вкупно 1.430.424 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 209.449, бројот на оздравени пациенти е 193.781, на починати е 7.337, а бројот на активни случаи изнесува 8.331.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 91.523, активни 3.810

Куманово 12.638, активни 331

Тетово 11.221, активни 211

Прилеп 9.877, активни 441

Битола 8.094, активни 621

Гостивар 8.042, активни 48

Велес 7.090, активни 350

Кавадарци 6.659, активни 345

Штип 6.425, активни 236

Охрид 6.291, активни 238

Струмица 5.979, активни 117

Кичево 4.186, активни 98

Струга 3.873, активни 57

Кочани 3.817, активни 226

Гевгелија 2.683, активни 149

Неготино 2.492, активни 80

Свети Николе 2.071, активни 75

Крива Паланка 1.792, активни 158

Радовиш 1.671, активни 76

Ресен 1.656, активни 92

Дебар 1.453, активни 3

Берово 1.314, активни 46

Делчево 1.273, активни 107

Виница 1.124, активни 44

Пробиштип 1.093, активни 64

Валандово 877, активни 22

Кратово 719, активни 70

Богданци 612, активни 27

Крушево 571, активни 24

Демир Хисар 556, активни 77

Македонски Брод 483, активни 5

Демир Капија 418, активни 9

Македонска Каменица 386, активни 54

Пехчево 334, активни 11

Дојран 156, активни 9

 

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе