Позитивни се 48 отсто од тестираните

За 24 часа нови 788 заразени со ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Во изминатите 24 часа направени се 1.631 тест, а регистрирани се нови 788 случаи на ковид-19 од кои 191 се реинфекции. Оздравени се 541 пациент, а пријавени се двајца починати на возраст од 89 и 92 години. Дополнителни се пријавени уште две лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи денеска е 3.838, а не ма ниту еден град со нула заразени, соопшти Министерството за здравство.

Фото: Пиксабеј

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 350, Битола - 59, Куманово – 53, Кавадарци – 33, Охрид – 31, Прилеп – 30, Велес и Струмица по 27, Тетово – 25, Штип – 22, Гостивар – 20, Струга – 18, Кичево и Гевгелија по 14, Неготино – 12, Ресен – 10, Крива Паланка – 9, Радовиш – 8, Кочани – 6, Берово, Кратово и Крушево по 3, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 2 и во Дебар, Валандово, Виница, Пробиштип и Пехчево по 1.

Регистрирани сe 541 оздравени пациенти од кои од Скопје – 251, Битола – 41, Прилеп – 31, Охрид – 28, Тетово – 27, Куманово – 24, Кавадарци и Велес по 23, Струмица – 15, Штип – 13, Кочани – 12, Струга и Кичево по 8, Гостивар – 6, Радовиш – 5, Гевгелија и Неготино по 4, Крива Паланка, Берово и Кратово по 3, Ресен – 2, а од Богданци, Демир Хисар, Валандово, Виница, Пробиштип, Пехчево и Свети Николе по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица од: Струга (89г) и Охрид (92г), двајцата се починати  во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се  регистрирани две починати лица од Куманово (81г) и Гостивар (78г). Двајцата се починати во домашни услови. Лицата се пријавени за починати во период од 07.07.2022 - 12.07.2022г.

Направените 1.631 тест се преку: ИЈЗ-264, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-39, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-14, Авицена-43, Биотек-75, Систина-33, лабораторија Лаор-14, Синлаб-9, Ремедика-3, Плодност-25, Генеа-11, Никоб Лаб-68, ВФВ Медикал-7, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 669.

Досега во земјата се направени вкупно 2.104.009 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 321.386, бројот на оздравени пациенти е 308.199, на починати е 9.349, а бројот на активни случаи изнесува 3.838.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      152.073, Активни   1.865

Куманово    17.143, Активни    194

Битола      16.320, Активни    285

Прилеп      14.532, Активни    149

Тетово      13.763, Активни    124

Кавадарци   11.054, Активни    170

Велес             10.101, Активни    139

Гостивар        9.770, Активни     78

Охрид             9.300, Активни     172

Струмица    8.270, Активни     97

Штип              8.264, Активни     71

Кичево      5.757, Активни     58

Кочани      5.208, Активни     42

Струга      4.826, Активни     65

Гевгелија   4.504, Активни     49

Неготино    3.794, Активни     49

Ресен             2.815, Активни     46

Свети Николе 2.672, Активни     23

Радовиш     2.577, Активни     23

Крива Паланка  2.470, Активни     30

Делчево     2.010, Активни     5

Берово      1.706, Активни     10

Дебар             1.696, Активни     10

Валандово   1.513, Активни     13

Виница      1.402, Активни     3

Пробиштип   1.287, Активни     3

Богданци    1.038, Активни     6

Кратово     997, Активни      20

Крушево     944, Активни      10

Демир Хисар 853, Активни      13

Македонски Брод 755, Активни      11

Демир Капија 599, Активни      1

Македонска Каменица 527, Активни      2

Пехчево           488, Активни      1

Дојран      358, Активни      1

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе