Од 6.187 активни случаи повеќе од половината се во Скопје

За 24 часа нови 135 случаи на ковид-19, 11 починати и 330 оздравени

Нови 135 случаи на ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа од направени 1.514 тестирања, а најголемиот број-91 се во Скопје. Оздравени се 330 пациенти, а починале 11 лица, информира Министерството за здравство. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 91, Куманово – 14, Кавадарци – 7, Струга – 4, Прилеп – 3, во Битола, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка и Демир Хисар по 2, а во Штип, Кочани, Гевгелија, Виница, Валандово и Кратово по 1.

Регистрирани сe 330 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 116, Куманово – 28, Велес – 23, Прилеп – 15, од рива Паланка, Штип и Кочани по 14, од Кавадарци и Битола по 9, од Свети Николе, Гевгелија и Кратово по 6, од Кичево и Ресен по 4, Пробиштип – 3, од Виница, Неготино и Македонска Каменица по 2 и од Гостивар, Радовиш и Крушево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11  починати лица:  по  2 починати лица од Скопје (67г и 79г), Крива Паланка (67г и 76г) и Куманово (73г и 74г) и по едно починато лице од Македонска Каменица (82г), Охрид (80г), Прилеп (74г), Пробиштип (64г) и Штип (70г). Сите пријавени починале во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Кковид-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направените 1.514 тестови се преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-91, Биотек-87, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-228, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-19, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 913. Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062, а бројот на активни случаи изнесува 6.187.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 87.474, Активни 3.190

Куманово 12.104, Активни 446

Тетово 10.949, Активни 104

Прилеп 9.378, Активни 245

Гостивар 7.997, Активни 24

Битола 7.343, Активни 201

Велес 6.691, Активни 309

Кавадарци 6.195, Активни 190

Охрид 6.130, Активни 190

Штип 6.066, Активни 198

Струмица 5.888, Активни 143

Кичево 4.074, Активни 69

Струга 3.834, Активни 44

Кочани 3.493, Активни 151

Гевгелија 2.525, Активни 80

Неготино 2.358, Активни 27

Свети Николе 1.987, Активни 73

Крива Паланка 1.584, Активни 111

Радовиш 1.582, Активни 47

Ресен 1.574, Активни 36

Дебар 1.453, Активни 6

Берово 1.227, Активни 15

Делчево 1.142, Активни 22

Виница 1078, Активни 33

Пробиштип 994, Активни 60

Валандово 845, Активни 18

Кратово 634, Активни 30

Богданци 579, Активни 24

Крушево 545, Активни 14

Демир Хисар 477, Активни 35

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 353, Активни 43

Пехчево 319, Активни 3

Дојран 143, Активни 3

 

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе