Бројот на активни случаи се зголеми на 5.243

За 24 часа 542 новозаразени од коронавирусот, починаа 7 лица

Во изминатите 24 часа направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542 нови случаи на ковид-19, од кои половината се во Скопје. Оздравени се 298 пациенти, а починале 7 лица на возраст од 46 до 81 година. Бројот на активни случаи е 5.243, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 280, Битола – 52, Охрид – 32, Кавадарци – 31, Прилеп – 28, Струмица – 20, Куманово – 13, Гевгелија – 11, Кичево – 9, Штип и Ресен по 8, Валандово – 7, Велес – 6, Струга и Неготино по 5, Тетово и Радовиш по 4, Кочани – 3, Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија по 2 и во Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Богданци и Македонска Каменица по 1.

Регистрирани сe 298 оздравени пациенти од кои од: Скопје – 171, Битола – 19, Прилеп – 15, Кавадарци – 12, Куманово – 10, Велес – 8, Штип, Ресен и Гостивар по 7, Охрид и Гевгелија по 6, Крива Паланка и Богданци по 4, Кочани, Македонски Брод и Берово по 3, Кичево, Неготино, Радовиш и Демир Хисар по 2, а од Тетово Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Виница по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (57г, 64г и 81г), две починати лица од Битола (46г и 80г) и по едно починато лице од Охрид (76г) и Прилеп (73г). Сите пријавени починале во болнички услови.

Направените 5.990 тестови се преку: ИЈЗ-333, ЦЈЗ Скопје-112, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–151, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-259, Биотек-313, Систина-84, лабораторија Лаор-373, Синлаб-43, Ремедика-6, Плодност-63, Генеа-158, Никоб лаб-509, ВФВ Медикал-101, Ели Медика-130, Ројал Медика–56, Спектра-ММ-46, Рапид Лаб–31, Жан Митрев Струмица–11, Нова Лаб Дијагностика–16, Ремус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.874.

Досега во земјата се направени вкупно 1.597.512 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.049, бројот на оздравени пациенти е 211.846, на починати е 7.960, а бројот на активни случаи изнесува 5.243.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 99.017, Активни 2.655

Куманово 13.145, Активни 112

Тетово 11.429, Активни 76

Прилеп 10.842, Активни 361

Битола 9.331, Активни 408

Гостивар 8.083, Активни 12

Велес 7.525, Активни 140

Кавадарци 7.461, Активни 203

Охрид 6.847, Активни 258

Штип 6.765, Активни 86

Струмица 6.317, Активни 162

Кичево 4.334, Активни 75

Кочани 4.116, Активни 54

Струга 3.943, Активни 35

Гевгелија 2.958, Активни 105

Неготино 2.641, Активни 37

Свети Николе 2.156, Активни 27

Крива Паланка 1.967, Активни 41

Ресен 1.887, Активни 93

Радовиш 1.818, Активни 38

Берово 1.483, Активни 10

Делчево 1.471, Активни 32

Дебар 1.458, Активни 1

Виница 1.180, Активни 11

Пробиштип 1.143, Активни 10

Валандово 1051, Активни 69

Кратово 790, Активни 4

Богданци 691, Активни 32

Демир Хисар 646, Активни 27

Крушево 608, Активни 13

Македонски Брод 545, Активни 32

Демир Капија 437, Активни 9

Македонска Каменица 430, Активни 12

Пехчево 359, Активни 0

Дојран 175, Активни 3

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе