За 24 часа 293 позитивни на ковид-19, повторно имаме над илјада активни случаи на заразата

Од направени 1.254 тестови во последните 24 часа, регистрирани се нови 293 случаи на ковид-19 во следните градови: Скопје – 157, Куманово и Битола – по 19, Охрид – 18, Тетово и Велес – по 15, Штип – 11, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Струмица – 6, Гостивар – 4, Кочани и Неготино – по 3, Радовиш – 2, Гевгелија, Ресен, Свети Николе, Делчево, Виница и Демир Капија - по 1. Од вкупниот број на позитивни ресистрирани се 81 реинфекција. Нема починати лица. Бројот на активни сличаи во земјава сега се искачи на 1.126 лица.

Институтот за јавно здравје соопшти дека се регистрирани 102 оздравени пациенти од: Скопје – 69, Битола и Куманово – по 7, Кавадарци – 5 , Прилеп – 3, Велес, Тетово и Кичево – по 2, Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Струмица и Неготино – по 1.

Направени се 1.254 тестови преку: ИЈЗ-170, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-37, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-28, ЦЈЗ Куманово-36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–117, Жан Митрев (Филип Втори)-22, Авицена-29, Биотек-106, Систина-49, лабораторија Лаор-7, Синлаб-3, Ремедика-14, Плодност-8, Генеа-8, Никоб Лаб-37, ВФВ Медикал-14, Ели МедикаПлус-14, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 462.

Досега во земјата се направени вкупно 2.085.639 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 314.794, бројот на оздравени пациенти е 304.341, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 1.126

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      148.706, Активни   624
Куманово    16.789, Активни    54
Битола       15.854, Активни    71
Прилеп      14.285, Активни    38
Тетово       13.548, Активни    33
Кавадарци   10.767, Активни    36
Велес              9.863, Активни    43
Гостивар       9.638, Активни    18
Охрид              9.048, Активни    76
Штип               8.130, Активни    29
Струмица      8.116, Активни     20
Кичево         5.673, Активни     9
Кочани         5.128, Активни    20
Струга         4.744, Активни     9
Гевгелија       4.432, Активни     5
Неготино      3.717, Активни     7
Ресен              2.761, Активни     2
Свети Николе 2.642, Активни     1
Радовиш      2.539, Активни     7
Кр.Паланка   2.421, Активни     2
Делчево       1.992, Активни     6
Берово        1.693, Активни     1
Дебар              1.684, Активни     3
Валандово    1.488, Активни     0
Виница        1.399, Активни     3
Пробиштип    1.271, Активни     2
Богданци      1.025, Активни      2
Кратово          969, Активни      0
Крушево         933, Активни      2
Демир Хисар     837, Активни       1
Мак. Брод         744, Активни      1
Демир Капија   595, Активни      1
Мак.Каменица  525, Активни      0
Пехчево         486, Активни      0
Дојран           352, Активни      0

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе