Позитивни се 9 отсто од тестираните

За 24 часа 202 нови случаи на ковид-19 и двајца починати

Од направени 2.285 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 202 нови случаи на ковид-19, односно позитивни се 9 проценти од тестираните. Од нив 35 се заразени по втор пат. Оздравени се 201 пациент, а починаа две лица, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 117, Битола – 24, Кавадарци – 15, Прилеп – 10, Куманово – 6, Охрид – 4, Тетово, Струмица, Ресен и Делчево по 3, Велес, Штип и Кичево по 2, а во Гостивар, Кочани, Неготино, Свети Николе, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 201 оздравен пациент од кои од: Скопје – 133, Битола – 22, Прилеп – 11, Куманово и Охрид по 7, Струмица – 6, Тетово – 4, Кочани – 3, Кичево и Делчево по 2 и од Струга, Ресен, Кратово и Крушево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица, по едно починато лице од Скопје (79г) и едно починато лице од Охрид (90г), двете лица се починати во болнички услови. И двете починати лица имале регистрирано коморбидитети.

Направените 2.285 тестови се преку: ИЈЗ-193, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-20, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-50, Авицена-53, Биотек-62, Систина-30, лабораторија Лаор-53, Синлаб-10, Ремедика-15, Плодност-10, Генеа-9, Никоб Лаб-173, ВФВ Медикал-34, Ели Медика Плус-28, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.087

Досега во земјата се направени вкупно 1.976.805 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.344, бројот на оздравени пациенти е 296.574, на починати е 9.236, а бројот на активни случаи изнесува 1.534

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144.281, Активни 811

Куманово 16.584, Активни 33

Битола 14.943, Активни 168

Прилеп 14.054, Активни 82

Тетово 13.428, Активни 16

Кавадарци 10.562, Активни 89

Велес 9.700, Активни 24

Гостивар 9.545, Активни 14

Охрид 8.788, Активни 74

Струмица 8.021, Активни 22

Штип 7.985, Активни 17

Кичево 5.583, Активни 30

Кочани 5.061, Активни 11

Струга 4.703, Активни 12

Гевгелија 4.385, Активни 23

Неготино 3.663, Активни 6

Ресен 2.695, Активни 19

Свети Николе 2.620, Активни 7

Радовиш 2.517, Активни 8

Крива Паланка 2.412, Активни 6

Делчево 1.962, Активни 24

Дебар 1.673, Активни 4

Берово 1.639, Активни 2

Валандово 1.479, Активни 3

Виница 1.383, Активни 6

Пробиштип 1.266, Активни 3

Богданци 1.019, Активни 2

Кратово 960, Активни 1

Крушево 928, Активни 10

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 589, Активни 3

Македонска Каменица 524, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе