Позитивни се 7,7 отсто од тестираните

За 24 часа 108 нови случаи на ковид-19 од 1.411 тестирања, починати нема

Во изминатите 24 часа се направени 1.411 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 од кои 8 се реинфекции. Оздравени се 77 пациенти, а нема пријавено починати лица. Бројот на активни случаи денеска е 564, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 70, Битола- 13, Штип – 7, Кавадарци – 3, Прилеп, Велес, Гостивар, Кичево и Неготино по 2, а во Тетово, Охрид, Гевгелија, Свети Николе и Дебар по 1.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од кои од Скопје – 56, Битола – 7,Прилеп – 4, Гостивар, Берово и Кичево по 2 и од Кавадарци,Гевгелија, Кочани и Ресен по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направените 1.411 тестови се преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–59, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-33, Биотек-42, Систина-37, лабораторија Лаор-16, Синлаб-17, Ремедика - 16, Плодност-10, Генеа-25, Никоб Лаб-66, ВФВ Медикал-27, Ели МедикаПлус-6, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–12 Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–3 Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 639.

Досега во земјата се направени вкупно 2.049.946 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.592, бројот на оздравени пациенти е 301.728, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 564.

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146.673, Активни 384

Куманово 16.673, Активни 8

Битола 15.627, Активни 53

Прилеп 14.204, Активни 10

Тетово 13.475, Активни 6

Кавадарци 10.681, Активни 8

Велес 9.789, Активни 6

Гостивар 9.607, Активни 4

Охрид 8.905, Активни 18

Струмица 8.072, Активни 1

Штип 8.058, Активни 20

Кичево 5.649, Активни 9

Кочани 5.090, Активни 1

Струга 4.724, Активни 0

Гевгелија 4.420, Активни 2

Неготино 3.690, Активни 4

Ресен 2.749, Активни 10

Свети Николе 2.632, Активни 5

Радовиш 2.531, Активни 1

Крива Паланка 2.415, Активни 1

Делчево 1.985, Активни 2

Берово 1.679, Активни 5

Дебар 1.677, Активни 3

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 0

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 929, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 1

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 1

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

 

 

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе