Во болниците низ Македонија се лекуваат 814 пациенти со ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ Македонија, со исклучок на Скопје, пријавено е дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, од кои најмногу има во Куманово-118, информира Министерството за здравство.

Според податоците од Министерството, кои пристигнуваат на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 70 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 56 пациенти. На  инфективното одделение во Тетово има 46 пациенти, а во Велес се лекуваат 65 болни. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 111 пациенти, во Прилеп 104, во ковид центарот во Гостивар 49, а во Струга 32 болни.

Во болницата во Струмица има 72 пациенти, во Кочани 20, во Кичево 18, во Кавадарци 44, а во Гевгелија 9 лица позитивни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.290 и има колку 130 празни болнички кревети во ковид центрите. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

 

 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе