Во болниците низ државата има 700 пациенти од ковид-19, од нив 300 се во Скопје

Во ковид центрите во болниците низ земјава во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат вкупно 700 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, а 300 од нив се во инфективните одделенија во Скопје. Според податоците од Министерството за здравство, денеска има околу 560 слободни кревети.

Во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од корона вирусот од кои седум во ГОБ 8 Септември, а шест на Инфективната клиника, додека на интерните клиники немало ниту еден прием. Во изминатите 24 часа, исто така, дома се пуштени 19 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 16 пациенти, на Клиниката за неврологија 19 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 17 пациенти со симптоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 12 пациенти, на Клиниката за очни болести шест пациенти, а на ОРЛ 16 болни. На Клиниката за гастроентерохепатологија лежат 22 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 95 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 77 пациенти, додека во Институтот за белодробни заболувања кај деца Козле има 20 пациенти. Во скопските болници утрово до 8 часот имало 146 слободни места.

Што се однесува до болниците низ Македонија, после Скопје најмногу пациенти има во Куманово, 61. Во болницата во Битола се хоспитализирани 34 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19, а во болницата во Штип 34 пациенти. На  инфективното одделение во Тетово има 21 пациент, во Велес 31, во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти, во Прилеп 47, во ковид центарот во Гостивар 14, а во Струга 27 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 31 пациент, во Кочани 9, во Кичево 16, Кавадарци 21, во Гевгелија 6 лица, а во Дебар 8 позитивни и суспектни на корона вирусот.

 

 

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе