Министерство за здравство

Уште 601 новозаразени на ковид-19, починати 13

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направени се 4.501 тестирање, регистрирани се 601 нови случаи на ковид-19 и 13 починати лица.

Во Скопје регистрирани се 217 новозаразени, Битола – 68, Велес – 34, Кавадарци и Куманово – по 31, Прилеп и Штип – по 28 , Крива Паланка – 18,  Кочани и Тетово – по 17, Гевгелија – 16, Делчево, Кичево, Охрид и Радовиш – по 10, Берово – 9, Неготино – 8, Македонска Каменица и Ресен  - по 5, Богданци, Виница и Гостивар – по 4, Кратово, Пробиштип и Струмица  - по 3, Демир Хисар, Крушево и Свети Николе  - по 2, Македонски Брод и Струга  -  по 1.

Регистрирани сe 304 оздравени пациенти. Од Скопје се 141, Куманово – 26, Велес – 16, Прилеп  и Кавадарци – по 15, Битола и Штип – по 14, Охрид – 10, Тетово и Кочани – по 7, Пробиштип – 6, Свети Николе – 5, Струмица, Гевгелија, Неготино и Делчево – 4, Кичево, Струга, Валандово и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Ресен, Виница и Кратово – по 1.

Од ковид-19 по двајца починати лица има во Скопје (72г, и 81г), Куманово (60г и 89г) и Кочани (64г и 72г), и едно починато лице од Кавадарци (78г), Демир Хисар (75г), Битола (68г), Крива Паланка (58г), Велес (73г), Неготино (45г), и Виница (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.404.750 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 205.623, бројот на оздравени пациенти е 190.570, на починати е 7.217, а бројот на активни случаи изнесува 7.836.

Најмногу активни случаи има во Скопје – 3.657, 423 во Куманово, Тетово – 183, Прилеп – 365, Гостивар – 35, Битола – 465, Велес – 368, Кавадарци -  324, Штип – 259, Охрид – 201, Струмица – 100, Кичево – 113, Струга – 44, Кочани – 225, Гевгелија – 120, Неготино – 84, Свети Николе – 83, Крива Паланка – 171, Радовиш – 70, Ресен – 57, Дебар – 3, Берово – 63, Делчево – 75, Виница – 39, Пробиштип – 71, Валандово – 24, Кратово – 49, Богданци – 22, Крушево – 25, Демир Хисар – 52, Македонски Брод – 6, Демир Капија – 1, Македонска Каменица – 48, Пехчево – 4, Дојран – 7.

 

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе