Дневна статистика на Министерството за здравство

Уште 358 случаи на ковид-19, вкупната бројка починати надмина 3 илјади

Во последните 24 часа починаа пет пациенти од компликации од болеста. Регистрирани се нови 358 позитивни лица на ковид-19, а оздравеа 341 лице. Вкупната бројка на починати од коронавирусот достигна 3.003 лица, а од почетокот на епидемијата се заразиле 97.456 лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.275 тестирања, а регистрирани се 358 нов случаj на ковид-19 во:

Скопје – 173, Прилеп – 41, Куманово – 22, Кавадарци – 21, Тетово – 13, Велес – 11, Битола и Крива Паланка – по 9, Охрид – 8, Неготино – 7, Крушево – 6, Штип – 5, Струмица и Гевгелија – по 4, Струга, Делчево и Валандово - по 3, Гостивар, Кичево, Ресен, Радовиш и Пробиштип - по 2, Кочани, Свети Николе, Дебар, Демир Хисар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 341 оздравени пациенти од:
Скопје – 186, Кавадарци – 24, Куманово – 18, Тетово – 16, Прилеп – 14, Струмица – 11, Битола и Гевгелија – по 9, Гостивар, Велес, Дебар и Ресен - по 7, Кичево, Берово и Демир Капија – по 5, Радовиш – 3, Штип, Охрид, Кочани, Свети Николе, Неготино, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.
Пријавени се вкупно 5 починати лица.

Починати се 3 пациенти од Скопје (91г, 80г и 58г), по 1 пациент од Кавадарци (73г) и Прилеп (62г) .
Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.275 тест преку: ИЈЗ-405, ЦЈЗ Скопје-63, Авицена-214, Биотек-213, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Систина-196, лабораторија Лаор–130, МАНУ-6, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-59, Ремедика-28, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 768, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 489.991 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.456, бројката на оздравени пациенти е 88.301, на починати е 3.003, а бројот на активни случаи изнесува 6.152.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 42.589, активни 2767
Куманово 5.386, активни 237
Тетово 5.283, активни 213
Прилеп 4.883, активни 332
Гостивар 3.705, активни 113
Штип 3.571, активни 79
Битола 3.326, активни 124
Велес 3.300, активни 235
Охрид 3.048, активни 367
Кавадарци 2.974, активни 415
Струмица 2.630, активни 146
Струга 2.324, активни 162
Кочани 1.773, активни 48
Кичево 1.751, активни 66
Свети Николе 1.100, активни 25
Гевгелија 1.078, активни 96
Неготино 1048, активни 88
Дебар 778, активни 35
Ресен 779, активни 62
Крива Паланка 766, активни 43
Радовиш 741, активни 45
Делчево 702, активни 215
Берово 624, активни 30
Пробиштип 523, активни 19
Виница 504, активни 22
Валандово 341, активни 14
Демир Хисар 256, активни 11
Кратово 252, активни 25
Македонски Брод 251, активни 10
Крушево 240, активни 44
Богданци 233, активни 10
Демир Капија 227, активни 34
Македонска Каменица 192, активни 4
Пехчево 183, активни 3
Дојран 95, активни 13

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе