Позитивни се 7 отсто од тестираните

Уште 142 нови случаи на ковид-19, пријавени 7 починати

Во изминатите 24 часа направени се 2.046 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19 од кои 28 се реинфекции. Оздравеле 105 пациенти, а починале 4 лица на возраст од 58 до 85 години. Дополнително се пријавени уште 3 лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи е 1.381.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 79, Битола – 26, Прилеп и Охрид по 7, Кавадарци, Велес и Кичево по 4, Куманово – 3, Гостивар и Кочани по 2 и во Тетово, Штип, Гевгелија и Свети Николе по 1.

Регистрирани сe 105 оздравени пациенти од кои од: Скопје – 78, Битола – 10, Кавадарци и Охрид по 4, Куманово и Гевгелија по 3, Струмица – 2 и од Делчево – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 4 починати лица: две починати лица од Скопје (64г и 85г) и по едно починато лице од Прилеп (73г) и Велес (58г). Сите починале во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Скопје (2) и Тетово (1), на возраст од 78 години до 87 години. Пријавените лица се починати во период од 16.03.2022 до 19.03.2022 гоидна. Од пријавените лица 2 се починати во домашни услови, а едно лице е починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (7), кај 6 починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направените 2.046 тестови се преку: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-37, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–107, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-43, Биотек-92, Систина-32, лабораторија Лаор-79, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност-21, Генеа-14, Никоб Лаб-192, ВФВ Медикал-32, Ели Медика Плус-14, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 941.

Досега во земјата се направени вкупно 1.983.540 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.796, бројот на оздравени пациенти е 297.164, на починати е 9.251, а бројот на активни случаи изнесува 1.381

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144.550, Активни 712

Куманово 16.598 , Активни32

Битола 15.004, Активни 176

Прилеп 14.073, Активни 76

Тетово 13.434, Активни 15

Кавадарци 10.574, Активни 67

Велес 9.708, Активни 21

Гостивар 9.552, Активни 13

Охрид 8.799, Активни 58

Струмица 8.025, Активни 17

Штип 7.985, Активни 16

Кичево 5.591, Активни 34

Кочани 5.064, Активни 12

Струга 4.704, Активни 7

Гевгелија 4.390, Активни 23

Неготино 3.666, Активни 6

Ресен 2.705, Активни 20

Свети Николе 2.621, Активни 6

Радовиш 2.519, Активни 10

Крива Паланка 2.412, Активни 4

Делчево 1.967, Активни 19

Дебар 1.673, Активни 4

Берово 1.636, Активни 2

Валандово 1.481, Активни 4

Виница 1.385, Активни 6

Пробиштип 1.266, Активни 3

Богданци 1.019, Активни 2

Кратово 961, Активни 1

Крушево 928, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 591, Активни 5

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе