Позитивни се 32 отсто од тестираните

Уште 14 лица починаа од ковид-19, регистрирани 2.051 нов случај, половината се во Скопје

Од направени 6.353 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 2.051 нов случај на ковид-19, односно позитивни биле 32 отсто од тестираните. Од нив половината се во Скопје. Оздравени се 747 пациенти, а починаа 7 лица на возраст од 48 до 86 години. Дополнително се пријавени уште 7 лица кои починале во претходен период. Бројот на активни случаи достигна 18.498.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 1.027, Битола – 170, Прилеп – 107, Куманово – 86, Струмица – 55, Тетово – 49, Охрид – 48, Штип – 47, Кавадарци – 45, Гостивар и Кочани по 43, Гевгелија – 39, Кичево – 34, Велес – 32, Радовиш – 30, Струга – 24, Делчево – 22, Свети Николе – 21, Ресен – 19, Неготино – 15, Кратово – 14, Валандово – 12, Берово, Богданци и Демир Хисар по 10, Крива Паланка и Крушево по 8, Демир Капија – 6, Пехчево – 5, Пробиштип – 4, Македонска Каменица – 3, Македонски Брод – 2, Дебар, а Виница и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (2.051), регистрирани се 276 реинфекции.

Регистрирани сe 747 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 473, Битола – 47, Куманово – 39, Охрид – 30, Кавадарци – 29, Прилеп – 27, Гостивар – 18, Велес – 13, Струга – 9, Гевгелија – 8, Штип – 7, Струмица, Делчево и Ресен по 6, Кочани – 5, Радовиш и Виница по 4, Крушево и Пробиштип по 3, Неготино, Македонски Брод и Дебар по 2 и од Кичево, Валандово, Богданци и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (82г и 86г) и Битола (48г и 65г) и по едно починато лице од Крива Паланка (76г), Прилеп (77г) и Охрид (70г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 7 починати лица од Скопје (2), Гостивар (2), Гевгелија (1), Струмица (1) и Тетово (1) починати во период од 08-14.01.2022. Починатите се на возраст од 47г до 89г. Од пријавените случаи 3 се починати во болнички услови и 4 се во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=14), четири лица се целосно вакцинирани.

Направените 6.353 тестови се преку: ИЈЗ-566, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-89, ЦЈЗ Прилеп-66, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-96, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–151, Жан Митрев (Филип Втори)-165, Авицена-293, Биотек-368, Систина-97, лабораторија Лаор-216, Синлаб-55, Ремедика-24, Плодност-98, Генеа-27, Никоб Лаб-716, ВФВ Медикал-77, Ели Медика-47, Ројал Медика–51, Спектра-ММ-31, Рапид Лаб–36, Жан Митрев Струмица–31, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-37, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.905.

Досега во земјата се направени вкупно 1.723.835 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 249.704, бројот на оздравени пациенти е 223.053, на починати е 8.153, а бројот на активни случаи изнесува 18.498.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 112.551, Активни 9.714

Куманово 14.033, Активни 709

Прилеп 12.201, Активни 1040

Тетово 11.819, Активни 331

Битола 11.483, Активни 1638

Гостивар 8.413, Активни 258

Кавадарци 8.098, Активни 445

Велес 7.955, Активни 343

Охрид 7.537, Активни 564

Штип 7.185, Активни 298

Струмица 6.782, Активни 393

Кичево 4.666, Активни 276

Кочани 4.385, Активни 216

Струга 4.179, Активни 204

Гевгелија 3.353, Активни 293

Неготино 2.872, Активни 183

Свети Николе 2.290, Активни 113

Ресен 2.136, Активни 202

Крива Паланка 2.105, Активни 119

Радовиш 2.070, Активни 221

Делчево 1.627, Активни 121

Берово 1.571, Активни 83

Дебар 1.480, Активни 15

Виница 1.230, Активни 35

Пробиштип 1.217, Активни 54

Валандово 1.225, Активни 148

Кратово 845, Активни 55

Крушево 780, Активни 150

Богданци 776, Активни 71

Демир Хисар 723, Активни 67

Македонски Брод 602, Активни 44

Македонска Каменица 465, Активни 33

Демир Капија 462, Активни 24

Пехчево 392, Активни 27

Дојран 196, Активни 11

 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе