Епидемиолошка состојба

Три лица починаа од ковид-19, нови 195 случаи на заразата

Во последните 24 часа во болница починаа две лица како последица од компликации од ковид19, а во регистерот на умрени лица е заведен уште еден смртен исход од оваа болест. Според податоците на Институтот за јавно здравје, регистрирани се 195 случаи на заразата од направени 2.249 тестови.

Новите случаи на ковид-19 се регистрирани во следните градови:

Скопје – 107, Битола – 16, Охрид – 11, Прилеп и Кавадарци – по 9, Велес, Струмица и Делчево – по 4, Гостивар, Кичево, Кочани и Крушево – по 3, Куманово, Штип, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 2, Тетово, Струга, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (195), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од: Скопје – 117, Битола и Кавадарци – по 15, Охрид – 11, Струга – 7, Куманово – 6, Прилеп – 5, Велес – 4, Струмица, Кичево, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 3, Делчево, Гостивар, Штип, Валандово и Неготино – по 2, Радовиш и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица од Скопје (71г и 85г), двете лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од Охрид (83г), починато во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (3) , кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.249 тестови преку: ИЈЗ-259, ЦЈЗ Скопје-83, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–8, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–176, Жан Митрев (Филип Втори)-36, Авицена-48, Биотек-44, Систина-32, лабораторија Лаор-59, Синлаб-8, Ремедика-22, Плодност-22, Генеа-7, Никоб Лаб-187, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-21, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.010.

Досега во земјата се направени вкупно 1.974.520 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.142, бројот на оздравени пациенти е 296.373, на починати е 9.234, а бројот на активни случаи изнесува 1.535

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144.160, Активни 824
Куманово 16.578, Активни 34
Битола 14.920, Активни 167
Прилеп 14.044, Активни 83
Тетово 13.425, Активни 17
Кавадарци 10.547, Активни 74
Велес 9.698, Активни 22
Гостивар 9.544, Активни 13
Охрид 8.785, Активни 79
Струмица 8.018, Активни 25
Штип 7.983, Активни 15
Кичево 5.582, Активни 31
Кочани 5.060, Активни 13
Струга 4.703, Активни 13
Гевгелија 4.385, Активни 23
Неготино 3.662, Активни 5
Ресен 2.692, Активни 17
Свети Николе 2.619, Активни 6
Радовиш 2.517, Активни 8
Крива Паланка 2.412, Активни 6
Делчево 1.959, Активни 23
Дебар 1.673, Активни 4
Берово 1.639, Активни 2
Валандово 1.479, Активни 3
Виница 1.383, Активни 6
Пробиштип 1.266, Активни 3
Богданци 1.018, Активни 1
Кратово 961, Активни 3
Крушево 927, Активни 10
Демир Хисар 825, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 588, Активни 2
Македонска Каменица 524, Активни 1
Пехчево 486, Активни 1
Дојран 344, Активни 0

Римскиот политичар и филозоф, Марк Тулиј Цицерон, во I век пред н.е. укажал дека „кога немате основа за аргумент, злоставувајте го тој што ве обвинува“.

повеќе

Со појавата не енергетската криза многу земји отстапија од зацртаните планови за намалување на емисиите на стакленички гасови.

повеќе

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе