Ковид - биланс

Регистрирани се 395 нови случаи на ковид-19 и 21 починат од кои најмладиот е 22-годишен

Во изминатите 24 часа од направени 3.595 тестирања регистрирани се 395 нови случаи на ковид-19, оздравени се 245 пациенти, а починале 14 лица. Дополнително пријавени се уште 7 починати лица, кои починале во периодот од 5 септември до 10 октомври, информира Министерството за здравство.

Според податоците на Институтот за јавно здравје, новите случаи на ковид-19 се во

Скопје – 177, Куманово – 35, Велес – 31, Штип – 21, Кавадарци – 19, Прилеп – 17, во Охрид и Кочани по 12, Битола –  11, Струмица – 10, Гевгелија – 7, Тетово – 6, Кичево – 5, Кратово – 4, во Гостивар, Свети Николе,Радовиш, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Богданци по 3, Пробиштип – 2 и во Струга, Крушево, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран по 1.

Регистрираните 245 оздравени пациенти се од Скопје – 121,Велес – 22, Куманово – 21, Штип – 15, Кавадарци  – 10, Струмица – 8, Прилеп – 7, Кочани – 5, од Битола, Дебар и Виница по 4, од Тетово и Кичево по 3, од Гевгелија, Кратово, Радовиш, Ресен, Богданци и Пробиштип по 2, а од Охрид, Гостивар, Крива Паланка, Неготино, Делчево и Македонски Брод по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица и тоа 6 од Скопје (85г, 85г, 80г, 75г, 72г и 68), 2 починати лица од Велес (71г и 66г) и по едно починато лице од Битола (22г), Македонски Брод (75г), Радовиш (67г), Куманово (90г) и Струмица (66г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 7 починати лица, со датум на смрт од 05.09.2021 до 10.10.2021 година. Регистрирани се тројца починати лица од Скопје, два починати лица од Тетово и по едно починато лице од Крива Паланка и Прилеп, на возраст од 58 до 88 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Направени се 3.595 тестови преку: ИЈЗ-303, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–44, ЦЈЗ Куманово-59, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175,Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-167, Биотек-190, Систина-60, лабораторија Лаор-241, Синлаб-35, Ремедика-13, Плодност–61, Генеа-11, Никоб лаб-362,ВФВ Медикал-93, Ели Медика-60, Ројал Медика –13,Спектра-ММ-1, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) –вкупно 1.452. Досега во земјата се направени вкупно 1.339.824 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 196.762, оздравени се 183.027 пациенти, а починале вкупно 6.922. Бројот на активни случаи изнесува 6.813.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 85.929, 3.413

Куманово 11.850, 564

Тетово 10.904, 169

Прилеп 9.218, 212

Гостивар 7.989, 67

Битола 7.240, 197

Велес 6.516, 318

Кавадарци 6.092, 170

Охрид 6.073, 218

Штип 5.934, 211

Струмица 5.838, 187

Кичево 4.041, 139

Струга 3.814, 61

Кочани 3.394, 131

Гевгелија 2.483, 72

Неготино 2.335, 21

Свети Николе 1.955, 91

Радовиш 1.562, 62

Ресен 1.550, 42

Крива Паланка 1.522, 120

Дебар 1.451, 18

Берово 1.218, 15

Делчево 1.132, 45

Виница 1.062, 36

Пробиштип 955, 41

Валандово 836, 18

Кратово 619, 52

Богданци 569, 20

Крушево 537, 12

Македонски Брод 476, 9

Демир Хисар 464, 33

Демир Капија 410, 1

Македонска Каменица 337, 45

Пехчево 316, 1

Дојран 141, 2

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе