Од 3.519 тестирања позитивни се 24 отсто

Расте бројот на нови случаи на ковид-19, денеска има 843, од нив во Скопје се 360

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 или 24 отсто од тестираните. Оздравени се 333 пациенти, а починаа 11 лица. Новите случаи се во Скопје-360, Прилеп-66, Неготино-54, Куманово-51, Кавадарци-44, Струмица-33, Велес-30, Тетово-26, Охрид-25, Гевгелија-22, Крива Паланка-20, Гостивар-18, Кочани-16, Штип-12, Богданци-11, Битола-9, Крушево-8, во Кичево и Пробиштип по 6, Струга-5, во Ресен и Демир Капија по 4, во Валандово и Демир Хисар по 3, во Свети Николе, Берово и Кратово по 2 и во Македонски Брод-1.

Регистрираните 333 оздравени пациенти се од Скопје-115, Кавадарци-64, Неготино-26, Прилеп-25, Тетово-18, Куманово-15, од Велес и Гевгелија по 10, од Штип и Струмица по 9, од Гостивар, Битола, Дебар и Берово по 4, од Кочани и Крушево по 3, од Кичево и Кратово по 2 и од Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија по 1.

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 5 пациенти од Скопје (77г, 73г, 63г, 63г, 39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г и 71г) и од Неготино (77г и 63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 3.519 тестови се преку: ИЈЗ-818, ЦЈЗ Скопје-75, Авицена-308, Биотек-306, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина-306, лабораторија Лаор–248, МАНУ-0, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-59, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1056, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-15, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: заболени (нови), активни случаи (вкупно)

Скопје 360, активни 3.988

Куманово 51, активни 349

Прилеп 66, активни 704

Тетово 26, активни 254

Гостивар 18, активни 159

Штип 12, активни 105

Велес 30, активни 243

Кавадарци 44, активни 539

Битола 9, активни 188

Охрид 25, активни 428

Струмица 33, активни 182

Струга 5, активни 168

Кочани 16, активни 100

Кичево 6, активни 44

Неготино 54, активни 305

Гевгелија 22, активни 255

Свети Николе 2, активни 21

Крива Паланка 20, активни 126

Ресен 4, активни 50

Дебар, активни 17

Делчево, активни 65

Радовиш, активни 10

Берово 2, активни 28

Пробиштип 6, активни 37

Виница, активни 23

Валандово 3, активни 35

Крушево 8, активни 81

Богданци 11, активни 62

Кратово 2, активни 26

Демир Хисар 3, активни 25

Македонски Брод 1, активни 5

Демир Капија 4, активни 30

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 4

Дојран, активни 1

 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе