Расте бројот на хоспитализирани од ковид-19, денеска во болниците има 722 пациенти

Во ковид-центрите низ државата има вкупно 722 пациенти позитивни или суспектни на ковид-19, а од нив 297 се во Скопје и 425 во другите градови. Денеска, според Министерството за здравство, има 386 празни болнички кревети.

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 49 нови пациенти поради компликации од коронавирусот од кои 17 се примени на интерните клиники, 10 во

ГОБ 8 Септември, 10 на Инфективната клиника и 12 во Козле. Дома се пуштени 26 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 24 пациенти, на Клиниката за неврологија 30, на Институтот за ТБЦ има 40 пациенти со симптоми на коронавирусот, во ГОБ 8 Септември има вкупно 80 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 93 пациенти, во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 24 пациенти, а на ГАК има 6 хоспитализирани ковид-позитивни пациентки.

Во скопските ковид-центри утрово имало 53 слободни кревети.

Што се однесува до ковид-центрите во болниците низ државата, најмногу пациенти има во Прилеп-71, а потоа во Куманово 68. Во болницата во Битола се хоспитализирани 28 пациенти, во Штип 37, на инфективното одделение во Тетово има 17 пациенти, а во Велес 27 болни. Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 56 пациенти, во Гостивар 6, во Струга 18, во болницата во Струмица хоспитализирани се 21 пациент, во Кочани 7, во Кичево 4, Кавадарци 45, во Гевгелија 8 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на коронавирусот.

 

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе