Повторно високи бројки - 148 лица заразени со ковид-19 за 24 часа

Во последните 24 часа од направени 1.261 тестови се регистрирани 148 нови случаи на ковид-19 во следните градови: Скопје – 93, Битола – 11, Куманово – 9, Прилеп – 6, Кавадарци и Кочани – по 5, Тетово – 4, Кичево – 3, Велес и Неготино – по 2, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка, Пробиштип и Богданци – по 1. Од вкупниот број на позитивни (148), регистрирани се 40 реинфекции. Според податоците на Мој термин, едно лице од Скопје на 84 годишна возраст почина во болница пред два дена.

Регистрирани сe 45 оздравени пациенти од: Скопје – 35, Куманово, Битола и Кавадарци – по 2, Прилеп, Кочани, Тетово и Гостивар – по 1, соопшти Институтот за јавно здравје.

Направени се 1.261 тестови преку: ИЈЗ-156, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–68, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-17, Биотек-124, Систина-53 лабораторија Лаор-26, Синлаб-4, Ремедика-10, Плодност-4, Генеа-18, Никоб Лаб-47, ВФВ Медикал-285, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 286.

Досега во земјата се направени вкупно 2.080.874 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.856, бројот на оздравени пациенти е 303.783, на починати е 9.323, а бројот на активни случаи изнесува 750.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 148.170, Активни 452
Куманово 16.737, Активни 21
Битола 15.792, Активни 43
Прилеп 14.257, Активни 24
Тетово 13.522, Активни 26
Кавадарци 10.740, Активни 31
Велес 9.825, Активни 16
Гостивар 9.625, Активни 9
Охрид 8.995, Активни 43
Штип 8.106, Активни 14
Струмица 8.098, Активни 14
Кичево 5.665, Активни 7
Кочани 5.118, Активни 14
Струга 4.738, Активни 5
Гевгелија 4.427, Активни 1
Неготино 3.711, Активни 11
Ресен 2.760, Активни 5
Свети Николе 2.641, Активни 1
Радовиш 2.533, Активни 2
Крива Паланка 2.421, Активни 2
Делчево 1.987, Активни 1
Берово 1.693, Активни 1
Дебар 1.682, Активни 1
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.396, Активни 0
Пробиштип 1.269, Активни 1
Богданци 1.024, Активни 2
Кратово 967, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе