Бројот на активни случаи стигна до 8.334

Починаа уште 18 лица од ковид-19, регистрирани 432 нови случаи

Од направени 2.663 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 432 нови случаи на ковид-19, оздравени се 448 пациенти, а починаа 13 лица на возраст од 42 до 90 години. Дополнително, пријавени се уште пет лица кои починале во претходен период.

Новите случи на ковид-19 се во Скопје – 142, Битола – 47, Прилеп – 31, Куманово – 22, Кавадарци – 19, во Тетово, Велес и Кочани по 18, во Штип и Радовиш по 12, Демир Хисар – 9, во Гевгелија, Ресен и Делчево по 8, Виница – 7, во Гостивар, Неготино, Крива Паланка, Берово и Кратово по 6, во Охрид и Кичево по 5, Струмица – 4, Крушево – 3, Македонска Каменица – 2, а о Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран по 1.

Според податоците од Министерството за здравство, регистрирани сe 448 оздравени пациент и тоа од: Скопје – 186, Куманово – 42, од Прилеп и Велес по 26, Кавадараци – 21, Битола – 19, од Кочани и Штип по 16, од Тетово и Крива Паланка по 14, Кичево – 9, Пробиштип – 8, од Неготино и Охрид по 6, од Гевгелија и Делчево по 5, од Демир Хисар и Струга по 4, од Кратово и Свети Николе по 3, од Радовиш, Гостивар, Берово, Струмица и Валандово по 2, а од Ресен, Македонска Каменица, Богданци, Пехчево и Македонски Брод по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 4 починати лица од Скопје (45г, 78г, 88г и 90г), по 2 починати лица од Куманово (42г и 70г), Битола (51г и 68г) и Прилеп (66г и 70г), и по едно починато лице од Делчево (74г), Велес (79г) и Кочани (55г). Сите пријавени се починати во болнички услови. Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени пет починати лица со датум на смрт од 4 до 9 ноември. Регистрирани се починати лица од Крива Паланка (2), Скопје (1), Прилеп (1) и Виница(1), на возраст од 57-82г, од кои едно лице е починато во домашни услови, а 4 лица се починати во болнички услови.

Направените 2.663 тестови се преку: ИЈЗ-300, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–65, ЦЈЗ Куманово-52, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–4, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Авицена-109, Биотек-175, Систина-49, лабораторија Лаор-66, Синлаб-16, Ремедика-16, Плодност–57, Генеа-3, Никоб лаб-184, ВФВ Медикал-34, Ели Медика-14, Ројал Медика –9, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.217. Досега во земјата се направени вкупно 1.418.655 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 207.998, бројот на оздравени пациенти е 192.370, на починати е 7.294, а бројот на активни случаи изнесува 8.334.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 90.894, активни 3.773

Куманово 12.587, активни 388

Тетово 11.193, активни 222

Прилеп 9.786, активни 397

Гостивар 8.035, активни 42

Битола 7.954, активни 606

Велес 7.033, активни 360

Кавадарци 6.575, активни 349

Штип 6.376, активни 257

Охрид 6.250, активни 213

Струмица 5.960, активни 108

Кичево 4.177, активни 113

Струга 3.865, активни 50

Кочани 3.767, активни 233

Гевгелија 2.658, активни 138

Неготино 2.476, активни 96

Свети Николе 2.059, активни 86

Крива Паланка 1.772, активни 167

Радовиш 1.666, активни 84

Ресен 1.639, активни 79

Дебар 1.453, активни 3

Берово 1.310, активни 63

Делчево 1.257, активни 108

Виница 1.119, активни 44

Пробиштип 1.081, активни 68

Валандово 871, активни 20

Кратово 704, активни 62

Богданци 608, активни 28

Крушево 571, активни 31

Демир Хисар 544, активни 72

Македонски Брод 482, активни 6

Демир Капија 414, активни 5

Македонска Каменица 383, активни 53

Пехчево 326, активни 3

Дојран 153, активни 7

 

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе