Направени 2.176 тестирања

Починаа 14 лица, 361 нов случај на ковид-19 и високи 2.116 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2.176 тестирања, а регистрирани се 361 нов случај на ковид-19, односно 17 проценти. Регистрирани се 2.116 оздравени пациенти и 14 починати лица. Новите случаи се во Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3, Крушево-2 и во Пехчево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2.116 оздравени пациенти од кои од  Скопје-1.489, Куманово-6, Тетово-139, Прилеп-19, Гостивар-58, Штип-8, Битола-80, Велес-45, Охрид-3, Струмица-55, Кавадарци-35, Струга-5, Кочани-15, Кичево-33, Гевгелија-23, Неготино-26, Свети Николе-10, Делчево-16, Дебар-9, Ресен-13, Радовиш-5, Берово-1, Виница-6, Пробиштип-4, Валандово-3, Демир Хисар-9, Крушево-1.

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46г), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70г), еден од Прилеп (79), еден од Охрид (55), двајца пациенти од Струмица (73 и 69г) и еден пациент од Струга (77). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.749, бројката на оздравени пациенти е 71.592, на починати е 2.696, а бројот на активни случаи изнесува 14.461. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38.493, активни 8.653

• Куманово 4.998, активни 487

• Тетово 4.950, активни 576

• Прилеп 4.455, активни 300

• Гостивар 3.531, активни 402

• Штип 3.429, активни 194

• Битола 3.166, активни 290

• Велес 2.949, активни 363

• Охрид 2.646, активни 452

• Струмица 2.465, активни 405

• Кавадарци 2.380, активни 436

• Струга 2.131, активни 195

• Кочани 1.696, активни 149

• Кичево 1.655, активни 167

• Гевгелија 1.244, активни 185 (81 заболени лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци)

• Неготино 1.110, активни 209 (177 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Свети Николе 1.061, активни 61

• Делчево 716, активни 220 (188 заболени лица од ПЕ Делчево се жители на Македоснка Каменица)

• Дебар 711, активни 132

• Крива Паланка 702, активни 99

• Ресен 701, активни 121

• Радовиш 673, активни 77

• Берово 564, активни 61

• Виница 475, активни 53

• Пробиштип 472, активни 30

• Валандово 325, активни 30

• Демир Хисар 240, активни 18

• Македонски Брод 237, активни 17

• Кратово 209, активни 17

• Крушево 190, активни 36

• Пехчево 175, активни 26

Направените 2.176 теста се преку: ИЈЗ-352, ЦЈЗ Скопје-78,  Авицена-274, Биотек-206, МАНУ -106,  Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со ПЦР метода -196, лабораторија Лаор –128, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-36, ЈЗУ (рапид тест) -525, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на ковид -19.

 

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе