Од последици од ковид-19 починаа 4 лица, пријавени 149 нови случаи

Од направени 2.669 тестови во изминатите 24 часа регистрирани се 149 нови случаи на ковид-19 од кои 20 се реинфекции. Оздравени се 223 пациенти, а почина едно лице. Дополнително од МојТермин се пријавени уште три лица кои почнале во претходен период. Бројот на активни случаи во државата е 1.542.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 77, Битола – 16, Прилеп и Кавадарци по 9, Делчево – 6, Гостивар, Охрид и Ресен по 4, Тетово и Кичево по 3, Куманово, Струмица, Гевгелија и Неготино по 2 и во Струга, Свети Николе, Радовиш, Валандово, Виница и Демир Капија по 1.

Регистрирани сe 223 оздравени пациенти од кои од Скопје – 126, Битола – 25, Прилеп и Охрид – по 16, Кавадарци – 9, Делчево и Куманово по 5, Крушево – 4, Ресен, Струмица и Струга по 3, Виница – 2, а од Гостивар, Тетово, Гевгелија, Свети Николе, Велес и Кратово по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Скопје (88г), починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од МојТермин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Штип (1), Кичево (1) и Гевгелија (1), на возраст од 73 години до 81 години. Пријавените лица се починати во период од 01.04.2022 до 02.04.2022 година. Од пријавените лица 2 се починати во домашни услови, а едно лице е починато во болнички услови.

Кај сите 4 починати лица биле регистрирани коморбидитети.

Направените 2.669 тестови се преку: ИЈЗ-164, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–62, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Авицена-56, Биотек-75, Систина-33, лабораторија Лаор-57, Синлаб-23, Ремедика-19, Плодност-24, Генеа-25, Никоб Лаб-210, ВФВ Медикал-31, Ели Медика Плус-23, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–11, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–12, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.542.

Досега во земјата се направени вкупно 1.981.494 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.654, бројот на оздравени пациенти е 297.059, на починати е 9.244, а бројот на активни случаи изнесува 1.351

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 144.471, Активни 715

Куманово 16.594, Активни 31

Битола 14.978, Активни 160

Прилеп 14.066, Активни 70

Тетово 13.433, Активни 15

Кавадарци 10.571, Активни 68

Велес 9.704, Активни 18

Гостивар 9.550, Активни 11

Охрид 8.792, Активни 55

Струмица 8.025, Активни 19

Штип 7.984, Активни 15

Кичево 5.587, Активни 30

Кочани 5.062, Активни 10

Струга 4.704, Активни 7

Гевгелија 4.389, Активни 25

Неготино 3.666, Активни 6

Ресен 2.705, Активни 20

Свети Николе 2.620, Активни 5

Радовиш 2.519, Активни 10

Крива Паланка 2.412, Активни 4

Делчево 1.967, Активни 20

Дебар 1.673, Активни 4

Берово 1.636, Активни 2

Валандово 1.481, Активни 4

Виница 1.385, Активни 6

Пробиштип 1.266, Активни 3

Богданци 1.019, Активни 2

Кратово 961, Активни 1

Крушево 928, Активни 6

Демир Хисар 826, Активни 1

Македонски Брод 736, Активни 1

Демир Капија 591, Активни 5

Македонска Каменица 523, Активни 1

Пехчево 486, Активни 1

Дојран 344, Активни 0

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе