Од направени 3.425 тестирања позитивни се 10 проценти

Од ковид-19 починаа уште 17 лица, пријавени 336 нови случаи

Во изминатите 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19, а пријавени се 17 починати лица на возраст од 38 до 88 години. Во истиот период Институтот за јавно здравје регистрирал и 222 оздравени пациенти. Бројот на активни случаи, пак, е 12.337. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 169, во Велес и Струмица по 21, Куманово – 17, во Охрид и Кавадарци по 15, Битола – 14, Штип – 13, Кочани – 11, Свети Николе – 10, Прилеп – 6, Тетово – 4, во Кичево, Гевгелија и Крива Паланка по 3, во Виница, Кратово и Македонски Брод по 2, а во Струга, Радовиш, Дебар, Берово и Демир Хисар по 1.

Оздравените 222 пациенти се од: Скопје – 118, Штип – 14, Кавадарци – 12, Битола – 11, Прилеп – 10, Кичево – 9, Велес – 8, Кочани – 6, од Гевгелија и Ресен по 5, од Кратово и Радовиш по 4, од Неготино и Пробиштип по 3, од Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Гостивар по 2 и од Тетово и Делчево по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 17 лица и тоа по 5 од Скопје (85г, 81г, 67г, 59г и 56г) и Куманово (82г, 72г, 70г, 67г и 57г), 2 починати лица од Охрид (89г и 38г) и по едно починато лице од Штип (68г), Велес (88г), Ресен (74г), Радовиш (79г) и Валандово (81г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица.

Направените 3.425 тестови се преку: ИЈЗ-191, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-91, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–51, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–311, Жан Митрев (Филип Втори)-87, Авицена-176, Биотек-175, Систина-63, лабораторија Лаор-199, Синлаб-12, Ремедика-0, Плодност–46, Генеа-5, Никоб лаб-384, ВФВ Медикал-34, Ели Медика-49, Ројал Медика –25,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.413. Досега во земјата се направени вкупно 1.277.428 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887 бројката на оздравени пациенти е 170.956, на починати е 6.594, а бројот на активни случаи изнесува 12.337

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82.529, Активни 5.735

Куманово 11.247, Активни 979

Тетово 10.796, Активни 948

Прилеп 8.995, Активни 300

Гостивар 7.947, Активни 488

Битола 7.044, Активни 287

Велес 6.151, Активни 324

Охрид 5.906, Активни 515

Кавадарци 5.844, Активни 225

Струмица 5.693, Активни 331

Штип 5.660, Активни 248

Кичево 3.934, Активни 411

Струга 3.774, Активни 365

Кочани 3.206, Активни 144

Гевгелија 2.392, Активни 83

Неготино 2.305, Активни 38

Свети Николе 1.872, Активни 119

Ресен 1.527, Активни 96

Радовиш 1.501, Активни 97

Дебар 1.447, Активни 124

Крива Паланка 1.398, Активни 86

Берово 1.207, Активни 34

Делчево 1.115, Активни 67

Виница 1.022, Активни 52

Пробиштип 907, Активни 43

Валандово 806, Активни 36

Богданци 544, Активни 11

Кратово 551, Активни 55

Крушево 518, Активни 14

Македонски Брод 465, Активни 30

Демир Хисар 432, Активни 20

Демир Капија 409, Активни 7

Пехчево 310, Активни 5

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1

 

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе