Министерство за здравство

Од компликации од ковид-19 починаа уште 18 лица, тројца умреле дома

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.489 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на ковид-19: Скопје – 196, Битола – 36, Охрид – 20, Кавадарци – 18, Прилеп – 17, Струмица и Гевгелија – по 11, Велес – 9, Крива Паланка – 7, Куманово и Штип – по 6, Кичево, Неготино, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 4, Тетово, Кочани и Делчево – по 3, Радовиш – 2, Струга, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 320 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Прилеп – 24, Битола – 19, Кавадарци – 18, Охрид – 13, Велес – 9, Гевгелија – 8, Штип – 7, Куманово – 6, Ресен, Тетово и Радовиш – по 5, Кичево и Валандово – по 4, Струмица и Кратово – по 3, Неготино и Кочани – по 2, Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Свети Николе, Берово, Виница, Пробиштип и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54г, 66г, 68г, 71г, 79г ,87г, 87г и 87г), две починати лица од Битола (67г и 72г) и по едно починато лице од Кичево (75г) и Штип (74г).

Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се шест починати лица со датум на смрт од 03.12. до 21.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Скопје (3), Битола(1), Куманово (1) и Струга (1). На возраст од 65 до 92 години.

Три лица се починати во болнички услови и три лица се починати во домашни услови.

Направени се 5.489 тестови преку: ИЈЗ-322, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–2, ЦЈЗ Куманово-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–144, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-242, Биотек-258, Систина-92, лабораторија Лаор-279, Синлаб-54, Ремедика-12, Плодност-66, Генеа-28, Никоб лаб-624, ВФВ Медикал-92, Ели Медика-131, Ројал Медика–64, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–72, Жан Митрев Струмица–19, Нова Лаб Дијагностика–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.586.

Досега во земјата се направени вкупно 1.591.522 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.507, бројот на оздравени пациенти е 211.548, на починати е 7.953, а бројот на активни случаи изнесува 5.006.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 98.738, Активни 2.550
Куманово 13.132, Активни 109
Тетово 1.1425, Активни 73
Прилеп 10.815, Активни 350
Битола 9.280, Активни 378
Гостивар 8.082, Активни 18
Велес 7.519, Активни 142
Кавадарци 7.430, Активни 184
Охрид 6.815, Активни 233
Штип 6.757, Активни 85
Струмица 6.297, Активни 142
Кичево 4.324, Активни 67
Кочани 4.112, Активни 53
Струга 3.938, Активни 30
Гевгелија 2.947, Активни 100
Неготино 2.636, Активни 34
Свети Николе 2.155, Активни 27
Крива Паланка 1.965, Активни 43
Ресен 1.879, Активни 92
Радовиш 1.814, Активни 36
Берово 1.483, Активни 13
Делчево 1.469, Активни 30
Дебар 1.458, Активни 1
Виница 1.180, Активни 12
Пробиштип 1.142, Активни 10
Валандово 1.044, Активни 62
Кратово 789, Активни 4
Богданци 690, Активни 35
Демир Хисар 643, Активни 26
Крушево 608, Активни 13
Македонски Брод 543, Активни 33
Демир Капија 435, Активни 7
Македонска Каменица 429, Активни 11
Пехчево 359, Активни 0
Дојран 175, Активни 3.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе