Нови 98 случаи на ковид, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 775 тестови, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19:Скопје – 68, Прилеп – 6, Куманово и Битола - по 5, Велес и Ресен – по 3, Тетово, Кавадарци и Штип – по 2, Кратово и Берово – по 1. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 26 реинфекција.

Регистрирани сe 79 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола – 10, Куманово и Кавадарци – по 5, Штип и Неготино – по 3, Прилеп и Велес – по 2, Тетово, Берово, Охрид, Кочани, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар, Крушево и Македонски – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 775 тестови: ИЈЗ-80, ЦЈЗ Скопје-128, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–80, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-11, Биотек 21, Систина-5, лабораторија Лаор-3, Синлаб-1, Ремедика-9, Плодност-1, Генеа-3, Никоб Лаб-19, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 291.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје          161.099, Активни   371
Куманово      18.191, Активни    29
Битола         17.903, Активни    45
Прилеп        15.466, Активни    42
Тетово          14.447, Активни    7
Кавадарци      12.065, Активни    24
Велес               10.783, Активни    21
Охрид               10.295, Активни    17
Гостивар         10.273, Активни    2
Струмица        8.774, Активни     8
Штип                  8.742, Активни     20
Кичево             6.067, Активни     6
Кочани             5.545, Активни     4
Струга              5.172, Активни     1
Гевгелија            4.873, Активни     7
Неготино            4.132, Активни     2
Ресен                    3.026, Активни     18
Радовиш            2.833, Активни     7
Свети Николе    2.793, Активни     0
Крива Паланка   2.659, Активни     4
Делчево             2.182, Активни     9
Берово               1.873, Активни     2
Дебар                    1.812, Активни     0
Валандово          1.600, Активни     1
Виница              1.477, Активни     0
Пробиштип          1.299, Активни     0
Кратово              1.120, Активни     4
Богданци            1.100, Активни     0
Крушево            1.037, Активни     6
Демир Хисар           927, Активни      2
Македонски Брод  798, Активни      1
Демир Капија     628, Активни      0
Македонска Каменица 534, Активни      0
Пехчево                  518, Активни      0
Дојран                     370, Активни      0

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе