Нови 91 заразен со ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.067 тестови, а регистриран е 91 нов случај на ковид-19: Скопје – 65, Куманово - 8, Битола – 6, Охрид – 4, Прилеп и Кавадарци – по 2, Тетово, Велес, Гостивар и Штип – по 1. Од вкупниот број на позитивни (91), регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 67 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Битола – 8, Прилеп, Кавадарци, Тетово, Гостивар и Берово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 1.067 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–55, Жан Митрев (Филип Втори)-24, Авицена-65, Биотек-123, Систина-37, лабораторија Лаор-12, Синлаб-13, Ремедика-17, Плодност-5, Генеа-4, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 391.

Досега во земјата се направени вкупно 2.073.238 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.050, бројот на оздравени пациенти е 303.354, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 374.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147.697, Активни 257
Куманово 16.699, Активни 15
Битола 15.745, Активни 20
Прилеп 14.233, Активни 9
Тетово 13.499, Активни 11
Кавадарци 10.707, Активни 7
Велес 9.806, Активни 5
Гостивар 9.617, Активни 4
Охрид 8.957, Активни 19
Штип 8.088, Активни 5
Струмица 8.084, Активни 5
Кичево 5.658, Активни 4
Кочани 5.103, Активни 3
Струга 4.732, Активни 2
Гевгелија 4.426, Активни 1
Неготино 3.700, Активни 0
Ресен 2.753, Активни 1
Свети Николе 2.637, Активни 0
Радовиш 2.531, Активни 0
Крива Паланка 2.419, Активни 0
Делчево 1.986, Активни 0
Берово 1.693, Активни 0
Дебар 1.681, Активни 0
Валандово 1.488, Активни 0
Виница 1.396, Активни 1
Пробиштип 1.268, Активни 1
Богданци 1.022, Активни 1
Кратово 966, Активни 0
Крушево 931, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе