Министерство за здравство

Нови 434 случаи на ковид-19 и 19 починати на возраст од 46 до 88 години

Од направени 3.026 тестирања во последните 24 часа регистрирани се 434 нови случаи на ковид-19, оздравеле 431 пациент, а починале 12 лица на возраст од 46 до 84 години. Дополнително се пријавени уште 7 лица кои починале во претходен период на возраст од 50 до 88 години, информира Министерството за здравство. 

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 195, Битола – 41, Прилеп – 26, Кавадарци – 20, Куманово – 17, Охрид и Берово по 12, Тетово и Велес по 11, Штип – 9, Кочани – 8, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Демир Хисар по 7, Гевгелија – 6, Струмица, Ресен и Валандово по 5, Радовиш и Виница по 4, Кратово и Македонска Каменица по 3, Неготино – 2, а во Кичево, Дебар, Пробиштип, Богданци, Крушево, Македонски Брод и Демир Капија по 1.

За 24 часа регистрирани се 421 оздравен пациент и тоа од: Скопје – 200, Битола – 33, Куманово – 22, Делчево – 21, Кавадарци и Велес по 19, Охрид – 14, Прилеп – 13, Штип и Кочани по 10, Берово и Гевгелија по 9, Пробиштип – 6, Радовиш и Неготино по 5, Тетово и Крива Паланка по 4, Виница и Кичево по 3, Свети Николе, Демир Хисар и Ресен по 2 и од Кратово, Македонска Каменица, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 4 починати лица од Скопје (46г, 65г, 79г и 79г), 2 починати лица од Битола (83г и 84г) и по едно починато лице од Велес (73г), Кавадарци (72г), Кочани (67г), Делчево (70г), Крушево (69г) и Радовиш(76г). Од пријавените 10 лица се починати во болнички услови, а две лица се починати во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, се пријавени 7 починати лица со датум на смрт од 15.10.2021 до 20.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (2), Тетово (1), Гостивар (1), Велес (1), Крива Паланка (1) и Делчево (1). Починатите лица се на возраст од 50-88г, 6 лица се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Направените 3.026 тестови се преку: ИЈЗ-315, ЦЈЗ Скопје-57, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-137, Биотек-170, Систина-72, лабораторија Лаор-97, Синлаб-13, Ремедика-11, Плодност–48, Генеа-2, Никоб лаб-325, ВФВ Медикал-40, Ели Медика-39, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-14, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.243.

Досега во земјата се направени вкупно 1.461.757 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 214.213, бројот на оздравени пациенти е 198.419, на починати е 7.511, а бројот на активни случаи изнесува 8.283.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 93.640, Активни 3.833

Куманово 12.829, Активни 268

Тетово 11.293, Активни 144

Прилеп 10.115, Активни 434

Битола 8.531, Активни 681

Гостивар 8.059, Активни 34

Велес 7.252, Активни 348

Кавадарци 6.880, Активни 301

Штип 6.543, Активни 201

Охрид 6.406, Активни 271

Струмица 6.067, Активни 160

Кичево 4.217, Активни 85

Кочани 3.961, Активни 201

Струга 3.893, Активни 60

Гевгелија 2.775, Активни 144

Неготино 2.547, Активни 73

Свети Николе 2.104, Активни 80

Крива Паланка 1.866, Активни 133

Ресен 1.721, Активни 105

Радовиш 1.709, Активни 70

Дебар 1.455, Активни 1

Берово 1.413, Активни 98

Делчево 1.360, Активни 127

Виница 1.144, Активни 39

Пробиштип 1.108, Активни 31

Валандово 924, Активни 57

Кратово 756, Активни 59

Богданци 639, Активни 37

Демир Хисар 603, Активни 88

Крушево 577, Активни 24

Македонски Брод 489, Активни 9

Демир Капија 422, Активни 7

Македонска Каменица 408, Активни 66

Пехчево 347, Активни 13

Дојран 160, Активни 1

 

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе