Нови 389 случаи со ковид-19 во последниве три дена, починаа четири лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 26.08 до 28.08.2022), направени се 1.561 тестови, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19.

Во Скопје – 205, Битола – 34, Охрид – 22, Куманово – 20, Прилеп – 14, Кавадарци и Делчево – 11, Тетово – 10, Кочани – 8, Велес – 7, Штип – 6, Гостивар – 5, Кичево, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и Берово – по 4, Ресен и Богданци – по 3, Струмица , Радовиш и Дебар – по 2, Струга, Виница, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (389), регистрирани се 94 реинфекции.

Регистрирани сe 698 оздравени пациенти од: Скопје – 335, Битола – 54, Куманово – 37, Кавадарци – 35, Прилеп, Охрид и Гевгелија – по 20, Тетово – 17, Кочани – 16, Неготино – 15, Штип и Берово – по 14, Струмица – 12, Гостивар – 11, Велес и Радовиш – по 10, Богданци – 7, Кичево и Струга – по 6, Крива Паланка, Делчево, Виница и Кратово – по 5, Демир Хисар – 4, Валандово – 3, Ресен, Дебар, Крушево, Демир Капија и Пехчево – по 2, Свети Никопе и Македонски Брод – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (19.08 - 21.08.2022) пријавени се 2 починати лица, од Скопје (79г и 85г). Двете лица се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани 2 починати лица од Скопје (76г) и Кичево (63г), лицата се починати во домашни услови .Лицата се пријавени за починати во период од 18.08.2022-22.08.2022

Направени се 1.561 тестови преку: ИЈЗ-177, ЦЈЗ Скопје-143, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-30, Биотек-211, Систина-61, лабораторија Лаор-14, Синлаб-4, Ремедика-9, Плодност-8, Генеа-10, Никоб Лаб-44, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 601.

Досега во земјата се направени вкупно 2.149.075 тестирање на ковид-19.Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339.881, бројот на оздравени пациенти е 328.478, на починати е 9.477, а бројот на активни случаи изнесува 1.926

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159850, Активни   832
Куманово    18047, Активни    78
Битола      17729, Активни    170
Прилеп      15349, Активни    88
Тетово      14398, Активни    47
Кавадарци   11952, Активни    79
Велес 10703, Активни    48
Гостивар    10241, Активни    26
Охрид 10178, Активни    136
Струмица    8744, Активни     24
Штип  8691, Активни     34
Кичево      6046, Активни     24
Кочани      5505, Активни     43
Струга      5154, Активни     25
Гевгелија   4832, Активни     47
Неготино    4110, Активни     19
Ресен 3000, Активни     15
Радовиш     2822, Активни     26
Свети Николе      2774, Активни     7
Крива Паланка     2626, Активни     21
Делчево     2154, Активни     48
Берово      1834, Активни     13
Дебар 1808, Активни     12
Валандово   1593, Активни     4
Виница      1478, Активни     12
Пробиштип   1296, Активни     1
Кратово     1096, Активни     4
Богданци    1096, Активни     8
Крушево     1019, Активни     6
Демир Хисар 925, Активни      11
Македонски Брод   786, Активни      5
Демир Капија      629, Активни      5
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      4
Дојран      366, Активни      0

 

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе