Помала бројката на заразени, но не и на починати

Нови 199 случаи на ковид-19, починаа 32 лица

Во последните 24 часа се направени 2.558 тестирањe, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19: Скопје – 157, Куманово и Кавадарци – по 6, Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар – по 4, Велес- 3, Битола, Штип, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Богданци – 1.

Регистрирани сe 556 оздравени пациенти од: Скопје – 164, Тетово – 115, Струмица – 50, Куманово – 40, Гостивар – 35, Штип – 26, Кавадарци – 20, Кичево – 15, Битола – 14, Велес – 11, Дебар – 10, Ресен и Пробиштип – по 9, Валандово – 8, Прилеп – 7, Кочани -6, Кратово – 5, Неготино и Радовиш – по 4, Свети Николе – 2, Виница и Богданци – по 1.

Пријавени се 32 починато лице: 13 починати лица од Скопје (80г, 76г, 75г, 72г, 72г, 69г, 69г, 64г, 61г, 57г, 55г, 45г, 35г), 6 починати лица од Тетово (81г, 78г, 77г, 69г, 62г, 53г), 3 починати лица од Гостивар (83г, 74г, 68г), 2 починати лица од Велес (72г, 64г) и по едно починато лице од Прилеп (80г), Кавадарци (72г), Охрид (77г), Струмица (77г), Струга (79г), Свети Николе (57г), Радовиш (49г) и Делчево (71г).

30 од пријавените починати лица се починати во болнички услови, двајца се починати во домашни услови.

Направени се 2.558 тестови преку: ИЈЗ-21, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово –12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-149, Биотек-145, Систина-133, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -0, Никоб лаб-492, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-44, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.373.

Досега во земјата се направени вкупно 1.190.914 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.243, бројката на оздравени пациенти е 159.365, на починати е 6.097, а бројот на активни случаи изнесува 14.781

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 77.812, Активни 6.202
Куманово 10.464, Активни 893
Прилеп 8.728, Активни 279
Тетово 10.533, Активни 1.786
Битола 6.778, Активни 271
Велес 5.844, Активни 245
Гостивар 7.769, Активни 992
Кавадарци 5.542, Активни 195
Охрид 5.620, Активни 536
Штип 5.352, Активни 212
Струмица 5.328, Активни 639
Струга 3.661, Активни 612
Кочани 3.030, Активни 113
Кичево 3.705, Активни 573
Гевгелија 2.310, Активни 79
Неготино 2.261, Активни 54
Свети Николе 1.734, Активни 136
Ресен 1.422, Активни 108
Крива Паланка 1.294, Активни 50
Радовиш 1.373, Активни 114
Берово 1.148, Активни 47
Делчево 1.068, Активни 72
Дебар 1.404, Активни 247
Виница 964, Активни 37
Пробиштип 850, Активни 41
Валандово 748, Активни 26
Богданци 537, Активни 41
Крушево 516, Активни 21
Демир Хисар 414, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 1
Кратово 477, Активни 59
Македонски Брод 442, Активни 56
Пехчево 297, Активни 6
Македонска Каменица 280, Активни 25
Дојран 137, Активни 3. 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе