Нови 141 случај на ковид-19, уште еден почина

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 866 тестови, а регистриран е 141 нов случај на ковид-19: Скопје – 79, Прилеп и Кавадарци – по 9, Куманово и Битола – по 7, Охрид - 6, Тетово - 4, Велес - 3, Кичево, Гевгелија и Ресен – по 2, Гостивар, Штип, Кочани, Струга, Неготино, Радовиш, Крива Паланка, Делчево, Берово, Кратово и Богданци – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (141), регистрирани се 45 реинфекции.

Регистрирани сe 84 оздравени пациенти од: Скопје – 50, Кавадарци - 7, Штип - 6, Прилеп – 5, Крива Паланка - 3, Куманово, Битола и Гевгелија – по 2, Охрид, Тетово, Велес, Кочани, Свети Николе, Валандово и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, пријавено е едно починато лице од Скопје (84г), во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 866 тестови: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-36, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–54, Жан Митрев (Филип Втори)-9, Авицена-19, Биотек-13, Систина-29, лабораторија Лаор-8, Синлаб-22, Ремедика-10, Плодност-2, Генеа-5, Никоб Лаб-26, ВФВ Медикал-6, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 312.

Досега во земјата се направени вкупно 2.160.118 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.889, бројот на оздравени пациенти е 331.679, на починати е 9.516, а бројот на активни случаи изнесува 694.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      160.781, Активни   369
Куманово    18.166, Активни    36
Битола      17.867, Активни    39
Прилеп      15.439, Активни    35
Тетово       14.443, Активни    13
Кавадарци     12042, Активни    28
Велес             10.760, Активни    19
Охрид             10.285, Активни    22
Гостивар       10.273, Активни    8
Струмица        8.770, Активни     7
Штип                  8.728, Активни     13
Кичево            6.062, Активни     6
Кочани            5.544, Активни     12
Струга              5.172, Активни     6
Гевгелија            4.868, Активни     6
Неготино            4.130, Активни     13
Ресен                    3.018, Активни     11
Радовиш           2.830, Активни     5
Свети Николе    2.793, Активни     1
Крива Паланка   2.654, Активни     4
Делчево              2.182, Активни     9
Берово                1.870, Активни     11
Дебар                       1811, Активни     0
Валандово             1.599, Активни     1
Виница                 1.477, Активни     0
Пробиштип              1.299, Активни     1
Кратово                  1.116, Активни     8
Богданци                 1.100, Активни     1
Крушево                 1.036, Активни     7
Демир Хисар               927, Активни      2
Македонски Брод      797, Активни      1
Демир Капија         628, Активни      0
Македонска Каменица 534, Активни      0
Пехчево                  518, Активни      0
Дојран                    370, Активни      0

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе