Бројот на активни случаи е 503

Нови 124 случаи на ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.798 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на ковид-19: Скопје – 67, Битола – 24, Прилеп – 8, Охрид – 5, Берово – 4, Тетово и Кичево – по 3, Куманово – 2, Кавадарци, Велес, Гостивар, Струмица, Кочани, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (124), регистрирани се 22 реинфекции.

Регистрирани сe 114 оздравени пациенти од: Скопје – 66, Битола – 21, Берово и Тетово – по 4, Куманово и Струмица – по 3, Прилеп, Кавадарци, Штип и Радовиш – по 2, Кичево, Велес , Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се 1.798 тестови преку: ИЈЗ-171, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-76, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-22, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–121, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-32, Биотек-41, Систина-46, лабораторија Лаор-32, Синлаб-13, Ремедика-13, Плодност-7, Генеа-17, Никоб Лаб-128, ВФВ Медикал-21, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–21, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 832.

Досега во земјата се направени вкупно 2.015.726 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.434, бројот на оздравени пациенти е 299.653, на починати е 9.278, а бројот на активни случаи изнесува 503.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145.473, Активни 266
Куманово 16.628, Активни 9
Битола 15.277, Активни 86
Прилеп 14.135, Активни 19
Тетово 13.449, Активни 7
Кавадарци 10.629, Активни 19
Велес 9.760, Активни 17
Гостивар 9.573, Активни 3
Охрид 8.831, Активни 19
Струмица 8.050, Активни 5
Штип 8.014, Активни 10
Кичево 5.613, Активни 13
Кочани 5.073, Активни 3
Струга 4.715, Активни 2
Гевгелија 4.399, Активни 3
Неготино 3.677, Активни 3
Ресен 2.714, Активни 2
Свети Николе 2.624, Активни 0
Радовиш 2.528, Активни 0
Крива Паланка 2.413, Активни 0
Делчево 1.972, Активни 2
Дебар 1.673, Активни 0
Берово 1.653, Активни 9
Валандово 1.485, Активни 0
Виница 1.390, Активни 2
Пробиштип 1.265, Активни 0
Богданци 1.019, Активни 0
Кратово 964, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 828, Активни 0
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 346, Активни 0

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе