Министерство за здравство

Нови 1.093 заразени, 819 оздравени, 29 починати

Во последните 24 часа се направени 3.084 тестирања, а регистрирани се 1.093 нови случаи на ковид-19. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти, а починати се 28 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство.

Најмногу новозаразени се регистрирани во Скопје-431, Куманово-57,  Дебар-14, Штип-41, Прилеп-60, Тетово-41, Струга-29, Велес-55, Битола-37, Охрид-37, Кавадарци-44, Гостивар-94, Гевгелија-14, Струмица-18, Крива Паланка-7, Радовиш-11, Крушево-8, Кочани-13, Пробиштип-2, Македонски Брод -2, Валандово-3, Виница-3, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-20, Кичево-15, Ресен-10, Неготино-19. 

Во Скопје оздравени се 256 пациенти, во Куманово-57, Дебар-6, Штип-26, Прилеп-49, Тетово-50, Струга-13, Велес-42, Битола-42, Охрид-27, Кавадарци-33, Гостивар-52, Гевгелија-6,  Струмица-29, Крива Паланка-5, Радовиш-9, Крушево-2, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Берово-9, Валандово-6, Виница-11, Делчево-6, Кратово-8, Свети Николе-17, Кичево-13, Ресен-2, Неготино-13.

Од починатите девет пациенти се од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59.701, бројката на оздравени пациенти е 36.825, на починати е 1.658, а бројот на активни случаи изнесува 21.218. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 26.140, активни 10.211

• Куманово 3.656, активни 938

• Дебар 454, активни 92

• Штип 2.594, активни 551

• Прилеп 2.903, активни 1.060

• Тетово 3.742, активни 963

• Струга 1.391, активни 427

• Велес 1.896, активни 718

• Битола 1.932, активни 834

• Охрид 1.543, активни 615

• Кавадарци 1.187, активни 469

• Гостивар 2.413, активни 896

• Гевгелија 708, активни 229 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 128 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1.654, активни 588

• Крива Паланка 416, активни 120

• Радовиш 417, активни 114

• Крушево 126, активни 76

• Кочани 1215, активни 291

• Пробиштип 347, активни 82

• Демир Хисар 196, активни 91

• Македонски Брод 163, активни 45

• Пехчево 96, активни 26

• Берово 347, активни 89

• Валандово 204, активни 71

• Виница 365, активни 163

• Делчево 432, активни 188 (118 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 151, активни 59

• Свети Николе 807, активни 224

• Кичево 1.218, активни 501

• Ресен 452, активни 194

• Неготино 536, активни 293 (59 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 3.084 теста се преку: ИЈЗ-940, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-246, Биотек-325, МАНУ -225,  Жан Митрев (Филип Втори)-134, Систина со PCR метода -194, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-5, ГАК-11, Синлаб-40, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -759, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на ковид -19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 628

• Гази Баба – 1.517

• Аеродром -1.471

• Карпош – 1.194

• Центар – 1.144

• Кисела Вода – 1.268

• Ѓорче Петров – 895

• Бутел - 588

• Шуто Оризари – 209

• Студеничани – 53

• Сарај – 166

• Арачиново -33

• Илинден – 259

• Сопиште – 60

• Чучер Сандево – 102

• Петровец –138

• Зелениково -82

• Странец – 197

• Нераспределен- 207.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе