Оздравени 502

Нов рекорд: 1.275 новозаразени со ковид-19, починаа 13 лица, имаме 12.762 активни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.331 тестирање, а регистрирани се 1.275 нови случаи на ковид-19. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти, а починати се 13 лица.

Во Скопје новозаразени има 519, Куманово-70,  Штип-36, Прилеп-75, Тетово-85, Струга-30, Велес-47, Битола-69, Охрид-24, Кавадарци-40, Гостивар-55, Гевгелија-22, Струмица-39, Крива Паланка-7, Радовиш-15, Крушево-2, Кочани-20, Пробиштип-13, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-7, Кратово-12, Свети Николе-6, Кичево-34, Ресен-6, Неготино-19. 

Од оздравените пациенти најмногу се од Скопје-306, Куманово-25, Штип-17, Прилеп-12, Тетово-12, Струга-9, Велес-12, Битола-14, Охрид-28, Кавадарци-6, Гевгелија-12, Струмица-17, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-3 и Неготино-1.

Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36.372, бројката на оздравени пациенти е 22.526, на починати е 1.084, а бројот на активни случаи изнесува 12.762. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 15.832, активни 5.880

• Куманово 2.522, активни 564

• Дебар 362, активни 68

• Штип 1.832, активни 364

• Прилеп 1.646, активни 707

• Тетово 2.548, активни 801

• Струга 888, активни 145

• Велес 1.013, активни 577

• Битола 884, активни 408

• Охрид 845, активни 319

• Кавадарци 625, активни 285

• Гостивар 1.371, активни 340

• Гевгелија 447, активни 199 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 76 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1.113, активни 607

• Крива Паланка 266, активни 113

• Радовиш 273, активни 101

• Крушево 43, активни 20

• Кочани 804, активни 237

• Пробиштип 239, активни 88

• Демир Хисар 94, активни 26

• Македонски Брод 110, активни 12

• Пехчево 60, активни 6

• Берово 228, активни 58

• Валандово 113, активни 38

• Виница 209, активни 92

• Делчево 282, активни 127 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 83, активни 53

• Свети Николе 517, активни 104

• Кичево 653, активни 230

• Ресен 273, активни 83

• Неготино 197, активни 110 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 3.331 теста се преку: ИЈЗ-1152, ЦЈЗ Скопје-173, Авицена-525, Биотек-275, МАНУ -292, Жан Митрев (Филип Втори) -237, Систина со PCR метода -279, лабораторија Лаор –54, Судска медицина-31, ЦЈЗ Битола-148, Инфективна клиника-14, ГАК-0, Синлаб-83, Ремедика-48, лабораторија болница Козле-20, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 158 пациенти. На кислородна поддршка се 131 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. 

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 позитивни и  1 дете суспектно на ковид-19 и 23 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 9 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 13 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 44 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 71, а во болницата во Штип се 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 452 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 338

• Гази Баба – 781

• Аеродром -950

• Карпош – 834

• Центар – 791

• Кисела Вода – 716

• Ѓорче Петров – 483

• Бутел - 319

• Шуто Оризари – 78

• Студеничани – 29

• Сарај – 57

• Арачиново -13

• Илинден – 135

• Сопиште – 49

• Чучер Сандево – 38

• Петровец –54

• Зелениково -26

• Странец – 72

• Нераспределен- 117.

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе