Од направени 1.613 тестови

Ковид-биланс: Четворица починати и 779 новозаразени за 24 часа

Во изминатите 24 часа направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на ковид-19 од кои 173 се реинфекции. Оздравени се 477 пациенти, а починале 4 лица на возраст од 68 до 89 години, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 345, Битола - 61, Куманово – 45, Прилеп – 39, Кавадарци – 38, Велес – 32, Струмица – 25, Тетово – 24, Охрид и Кичево по 23, Штип – 21, Струга, Гевгелија и Неготино по 14, Ресен и Радовиш по 8, Гостивар и Крива Паланка по 7, Демир Хисар – 5, Кочани, Свети Николе и Валандово по 4, Дебар и Македонски Брод по 3, Пробиштип и Крушево по 2 и во Делчево, Берово, Виница и Кратово по 1.

Регистрирани сe 477 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 243, Битола и Куманово по 33, Прилеп, Кавадарци и Тетово по 22, Велес – 19, Струмица – 16, Охрид – 14, Гостивар – 9, Штип – 6, Кичево – 5, Кочани – 4, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод по 3, Демир Хисар, Берово и Кратово по 2, а од Струга, Ресен, Делчево, Богданци и Дојран по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 4 починати лица: 2 починати лица од Прилеп (80г и 89г) и по едно починато лице од Скопје (68г) и Велес (83г). Сите лица се починати  во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин нема  регистрирани починати лица.

Направени се 1.613 тестови преку: ИЈЗ-239, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-58, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-37, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-45, Биотек-59, Систина-52, лабораторија Лаор-14, Синлаб-7, Ремедика-7, Плодност-16, Генеа-8, Никоб Лаб-61, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 695.

Досега во земјата се направени вкупно 2.105.622 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 322.165, бројот на оздравени пациенти е 308.676, на починати е 9.353, а бројот на активни случаи изнесува 4.136.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      152417, Активни   1965

Куманово    17189, Активни    207

Битола      16381, Активни    313

Прилеп      14570, Активни    163

Тетово      13788, Активни    127

Кавадарци   11092, Активни    186

Велес              10133, Активни    151

Гостивар        9778, Активни     77

Охрид               9322, Активни     180

Струмица      8295, Активни     106

Штип                 8285, Активни     86

Кичево          5780, Активни     76

Кочани           5212, Активни     42

Струга            4840, Активни     78

Гевгелија           4518, Активни     60

Неготино           3808, Активни     60

Ресен                    2823, Активни     53

Свети Николе    2676, Активни     24

Радовиш           2585, Активни     31

Крива Паланка    2477, Активни     34

Делчево             2011, Активни     5

Берово              1707, Активни     9

Дебар                     1699, Активни     13

Валандово           1517, Активни     14

Виница              1403, Активни     4

Пробиштип          1289, Активни     5

Богданци            1038, Активни     5

Кратово               998, Активни      19

Крушево              946, Активни      12

Демир Хисар           858, Активни      16

Македонски Брод  758, Активни      11

Демир Капија      599, Активни      1

Македонска Каменица 527, Активни      2

Пехчево                 488, Активни      1

Дојран                   358, Активни      0

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе