12 градови без активни случаи

Ковид-биланс: 72 нови случаи, пријавени двајца починати

Нови 72 случаи на ковид-19 се регистрирани од направени 1.124 тестови, а од нив 20 се реинфекции. Оздравени се 54 пациенти, а во изминатите 24 не се пријавени починати лица. Пријавени се две лица кои починале во претходен период.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 53, Битола – 8, Тетово, Охрид и Берово по 2 и во Куманово, Прилеп, Штип, Кочани и Гевгелија по 1.

Регистрирани сe 54 оздравени пациенти од кои од Скопје – 34, Штип – 5, Охрид – 4, Битола и Берово по 3, а од Куманово, Кавадарци, Гостивар, Струмица и Неготино по 1.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително се регистрирани две починати лица од: Охрид (82г) и Велес (74г). Едно лице е починато во домашни и едно лице во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 24.05 до 28.05.2022 година.

Направените 1.124 тестови се преку: ИЈЗ-112, ЦЈЗ Скопје-25, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-20, Биотек-42, Систина-35, лабораторија Лаор-43, Синлаб-7, Ремедика - 4, Плодност-10, Генеа-3, Никоб Лаб-53, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 589.

Досега во земјата се направени вкупно 2.058.297 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.157, бројот на оздравени пациенти е 302.344, на починати е 9.309, а бројот на активни случаи изнесува 504.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 14.7065, Активни 339

Куманово 16.675, Активни 5

Битола 15.678, Активни 49

Прилеп 14.216, Активни 8

Тетово 13.482, Активни 7

Кавадарци 10.687, Активни 5

Велес 9.797, Активни 9

Гостивар 9.608, Активни 3

Охрид 8.932, Активни 27

Штип 8.074, Активни 14

Струмица 8.073, Активни 0

Кичево 5.651, Активни 3

Кочани 5.096, Активни 6

Струга 4.728, Активни 1

Гевгелија 4.423, Активни 2

Неготино 3.695, Активни 7

Ресен 2.751, Активни 2

Свети Николе 2.634, Активни 3

Радовиш 2.531, Активни 0

Крива Паланка 2.418, Активни 1

Делчево 1.986, Активни 1

Берово 1.691, Активни 9

Дебар 1.677, Активни 1

Валандово 1.488, Активни 0

Виница 1.393, Активни 1

Пробиштип 1.267, Активни 0

Богданци 1.021, Активни 0

Кратово 966, Активни 0

Крушево 930, Активни 1

Демир Хисар 835, Активни 0

Македонски Брод 738, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 0

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

 

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе